Żydowska Noc Muzeów

W ten weekend w całej Polsce muzea i instytucje kultury otworzą się na zwiedzających. Poniżej zestawienie propozycji związanych z historią i kulturą społeczności żydowskiej.

BIAŁYSTOK:

MUZEUM W TYKOCINIE
ul. Kozia 2, Tykocin
godz. 18.00 – 24.00
godz. 18:00 do 23:00 zwiedzanie ekspozycji w Wielkiej Synagodze i Domu Talmudycznego
godz. 20:00, 21:00 – zwiedzanie Muzeum w Tykocinie z przewodnikiem

DOM TALMUDYCZNY
godz. 18:00-19:30 wernisaż wystawy „TWARZE I DŁONIE. FOTOGRAFIE JULII PIROTTE” ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego. Wykład kurator wystawy Teresy Śmiechowskiej pt. „Życie i twórczość Julii Pirotte”.
Wystawa wzbogacona będzie pokazem starych aparatów fotograficznych (ze zbiorów inż. Mirosława Bujanowskiego z Politechniki Białostockiej i z Muzeum Historycznego). W Salonie będzie wystawa gramofonów (ze zbiorów inż. Mirosława Bujanowskiego z Politechniki Białostockiej i z Muzeum Historycznego). Zwiedzającym towarzyszyć będzie muzyka odtwarzana z jednego z nich i opowieść inż. Mirosława Bujanowskiego, prowadzącego Izbę Pamięci Politechniki Białostockiej o prezentowanych w muzeum aparatach i gramofonach oraz o innych skarbach techniki, które gromadzi na Politechnice.
Przedstawimy też prezentację multimedialną poświęcona działalności zakładów fotograficznych z Tykocina – Kułowskiego i Kaczorowskiego.

godz. 20:00 pokaz bajek dla dzieci na rzutniku do przeźroczy ze zbiorów Muzeum Historycznego

godz. 19:00-21:00 – przed Domem Talmudycznym – w zaaranżowanym mobilnym studiu fotograficznym wraz z ciemnią i stuletnim aparatem, Andrzej Górski poprowadzi pokaz wykonywania portretów w historycznej technice mokrego kolodionu.

WIELKA SYNAGOGA
godz. 21:00 – 23:00 prezentacja multimedialna „Przywrócenie wyposażenia Sali Wielkiej Synagogi w Tykocinie z okresu międzywojennego”

godz. 23:15 – Recital artystów Teatru Żydowskiego z Warszawy (90 minut)
Monika Chrząstowska wystąpi w repertuarze Wiery Gran. Akompaniować na akordeonie będzie Paweł Leszczyński
Henryk Rajfer wystąpi z recitalem popularnych piosenek żydowskich. Akompaniować mu będzie Teresa Wrońska.

KRAKÓW:

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – Stara Synagoga
ul. Szeroka 24, Kraków
19.00–01.00 Zwiedzanie wystawy stałej: Żydowskie tradycje oraz wystawy czasowej: Byliśmy, jesteśmy, będziemy. Społeczność żydowska Krakowa po 1945 roku

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – Fabryka Emalia Oskara Schindlera
ul. Lipowa 4, Kraków
19.00-2.00 (ostatnie wejście o godz. 1.00) Zwiedzanie wystawy stałej: Kraków czas okupacji 1939 – 1945 i czasowej: Walczące miasto 1939-1945. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją dokonaną na stronie www.bilety.mhk.pl

19.00–20.00 Losy dzieci w okupowanym Krakowie, prezentacja relacji świadków na temat losów dzieci żydowskich w Krakowie. Po projekcji odbędzie się spotkanie z bohaterami filmu. Prowadzenie Beata Łabno

20.15– 21.00 Zwiedzanie z kuratorem wystawy czasowej: Walczące miasto 1939-1945. Oprowadza Tomasz Stachów. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających, info@mhk.pl

21.00, 22.00, 23.00 Zwiedzanie z przewodnikiem wystawy stałej: Kraków czas okupacji 1939 – 1945

21.00–22.00 Znani i nie znani. Polscy pracownicy Emalii. Prezentacja pozyskanych przez muzeum fotografii i pamiątek rodzinnych byłych pracowników Emalii. Prowadzenie: Beata Łabno

ŁÓDŹ:

Muzeum Tradycji Niepodległościowych – Oddział „Stacja Radegast”
al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12

– Koncerty zespołu Accorinet Klezmer Band – występy o godzinach 20:00 i 22:00
– Historia, budowa i funkcjonowanie parowozu – oprowadzanie z przewodnikiem
Zwiedzający będą mogli zobaczyć wystawy: „Litzmannstadt Getto 1940-1944″ „Kufer Rodziny Schwarz” „Dokąd nas wiozą, co nas czeka…”

Muzeum Tradycji Niepodległościowych – Oddział Martyrologii Radogoszcz
ul. Zgierska 147 www.muzeumtradycji.pl

Wykłady Kustosza Konrada Czernielewskiego “Wojenne przygody niedźwiedzia Wojtka” – o godzinach 19:00 i 21:00

Prezentacja mundurów i uzbrojenia z czasów I wojny światowej

Wystawy: – „Łódź i ziemia łódzka w okresie wojny i okupacji 1939-1945″ pokazująca życie społeczności polskiej, niemieckiej i żydowskiej w okupowanej Łodzi; – „Więzienie na Radogoszczu 1939-1945″ poświęcona tragicznej historii osadzonych tam „Auschwitz – Fabryka śmierci. Topografia i codzienność obozu koncentracyjnego oraz zagłady”

ŚLĄSK:

Muzeum w Gliwicach – Dom Pamięci Żydów Górnośląskich
ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 14, Gliwice

18.00 – 24.00 – Filmowe pokazy pofestiwalowe 11. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy„ (w programie: „Ischler„ oraz ”Żyd na szczęście”) –
godz. 19.00 – 20.00 – „Przywrócony świat portretów Wilhelma von Blandowskiego” – wideo instalacja – godz. 20.00 – 24.00

Zwiedzanie indywidualne (ostatnie wejście o godz. 23.00) – godz. 18.00 – 24.00

WARSZAWA:

Noc Muzeów w POLIN
ul. Mordechaja Anielewicza 6, Warszawa

Uczestników Nocy Muzeów POLIN zaprosi do świata drewnianych synagog i sztuki Franka Stelli – jednego z najważniejszych amerykańskich artystów XX wieku, którego prace prezentowane są na wystawie czasowej Frank Stella i synagogi dawnej Polski.

Muzeum rozbłyśnie barwnymi obrazami, które złożą się na abstrakcyjną, świetlą instalację inspirowaną twórczością nowojorczyka. Stworzy ją Sylwester Łuczak – artysta multimedialny zajmujący się filmem, fotografią, projekcjami slajdowymi i wideo, a także pracujący pod jego kierunkiem uczestnicy warsztatów.

Najmłodsi szyć będą przytulanki ze zwierzętami namalowanymi na sklepieniu synagogi w Gwoźdźcu, konstruować nawiązujące do prac Stelli stwory i budować drewniane makiety synagog.

Gości Muzeum zaprosi także w podróż przez 1000-letnią historię Żydów polskich opowiedzianą na wystawie stałej. Ostatnie wejścia o godz. 23.

Wydarzenia dostępne są dla osób niepełnosprawnych. W czasie Nocy Muzeów czynna będzie restauracja.

Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Rimngelbluma
ul. Tłomackie 3/5, Warszawa

— 19.00 Przewodnicy z Działu Sztuki rozpoczną oprowadzanie chętnych po zainscenizowanym wnętrzu synagogi

— 20.00 Oprowadzanie po wystawie Amsterdam polskich Żydów. Stare druki ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego

To wyjątkowa ekspozycja ukazująca związki między cenzurą publikacji sprawowaną w I Rzeczypospolitej przez Sejm Żydowski a rozwojem produkcji książek w języku hebrajskim i w jidysz w Amsterdamie na tle polsko-holenderskich stosunków gospodarczych i kulturalnych. Podstawa ekspozycji to pozostająca w zbiorach ŻIH, licząca ponad 200 tomów, kolekcja amsterdamskich druków z XVII i XVIII w.
Autorzy wybrali z niej 30 pozycji, które według nich stanowią najlepszą ilustrację omawianego okresu rozwoju drukarstwa hebrajskiego.

— 21.00 Oprowadzanie po ekspozycji Ocalałe.
Kolekcja malarstwa, rysunku, rzeźby ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego – lata 1890–1939
Wystawa pokazuje różnorodność polsko-żydowskiego życia artystycznego od końca XIX stulecia po kres II Rzeczypospolitej.
Wszystkie dzieła pochodzą z tworzonej od 1944 r. kolekcji sztuki ŻIH. To największy w kraju zbiór sztuki stworzonej przez polskich Żydów.

Centralna Biblioteka Judaistyczna proponuje wirtualny pokaz swoich kolekcji.

WROCŁAW:

Muzeum Miejskie Pałac Królewski
Kazimierza Wielkiego 35, 50-077 Wrocław

Muzeum Historyczne i Muzeum Sztuki Medalierskiej z siedzibą w Pałacu Królewskim zapraszają do zwiedzania wystaw stałych:

1000 lat Wrocławia, w nowej wersji z dodanymi multimediami.
Komnat Królewskich oraz Pokoju Beyersdorfów.

Dla zwiedzających dostępna będzie wystawa czasowa “Sztuka prześladowana. Artyści żydowscy z Wrocławia”. Ze zwiedzania wyłączona będzie wystawa Arcydzieła malarstwa polskiego.