Trzydniowy weekend w Izraelu?

Fot. „PisgatzeevS” by Original uploader was Gilabrand at en.wikipedia – Transferred from en.wikipedia; transfer was stated to be made by User:kippi70.. Licensed under CC BY 2.5 via Commons

Minister Finansów, Mosze Kahlon, proponuje, aby niedziela była w Izraelu dniem wolnym od pracy. Dzięki temu Izraelczycy mogliby spędzać więcej czasu z dziećmi oraz zsynchronizować swoją gospodarkę z resztą świata.

Parlamentarzyści Eli Cohen i Dawid Amsalem w tym tygodniu złożą projekt ustawy, która pozwoli pracownikom na trzydniowy weekend – ale tylko raz w miesiącu. Takie rozwiązanie ma przynieść wiele korzyści życiu rodzinnemu, zapobiegać wypaleniu zawodowemu oraz wpływać na synchronizację gospodarki z innymi krajami.

W pierwszym roku funkcjonowania nowego systemu ma być badany jego wpływ na ekonomię Izraela.

Eli Cohen powiedział, że jest przekonany, iż propozycja zdobędzie przychylność parlamentarnej większości. Podobna ustawa – która gwarantowała każdą niedzielę wolną od pracy – nie została przez Kneset zaakceptowana.

Tydzień pracy w Izraelu wynosi 42,5 godziny. Niedziela jest dniem wolnym od pracy w krajach chrześcijańskich oraz wielu państwach azjatyckich, Turcji, Maroku, Indonezji, Pakistanie, Malezji.