UNESCO potępia irański konkurs związany z Holokaustem

"International Holocaust Cartoon Competition Winner" by Source (WP:NFCC#4). Licensed under Fair use via Wikipedia

UNESCO potępia konkurs na rysunek dotyczący Holokaustu sponsorowany przez władze państwowe w Iranie. Główna nagroda w konkursie wynosi 12 000 dolarów.

– Taka inicjatywa, której celem jest kpienie z ludobójstwa narodu żydowskiego, tragicznej karty historii ludzkości, może jedynie sprzyjać nienawiści i podżeganiu do przemocy i rasizmu – powiedziała Irina Bokova, dyrektor generalna UNESCO. – Ten konkurs jest sprzeczny z uniwersalnymi wartościami tolerancji i szacunku oraz jest sprzeczny z działaniami kierowanymi przez UNESCO by promować edukację o Holokauście i walkę z antysemityzmem.

W konkursie, który został otwarty w sobotę, bierze udział 150 prac z 50 krajów. Jest on organizowany przez irańskie organizacje pozarządowe przy wsparciu rządu. Większość prac krytykuje Izrael za rzekome wykorzystywanie Holokaustu do odwrócenia uwagi społeczności międzynarodowej od Palestyńczyków.

Premier Izraela, Benjamin Netanjahu, również skrytykował konkurs. – Te działania służą zaprzeczaniu Zagładzie oraz przygotowywaniu kolejnego Holokaustu. Myślę, że każdy kraj powinien to potępić.