Kolejna dewastacja pomnika rajgrodzkich Żydów

W piątek rano policjanci patrolujący okolicę cmentarza żydowskiego w Okoniówku koło Rajgrodu zauważyli, że znajdujący się tam pomnik został zdewastowany.

Nieznani sprawcy czerwoną farbą namalowali na nim krzyż celtycki i obraźliwe napisy: “Je..ć was ku..y” oraz “Won do gazu”. Do dewastacji doszło w nocy z czwartku na piątek. Policja zabezpieczyła ślady i powiadomiła Urząd Gminy w Rajgrodzie. Urzędnicy zdecydowali o natychmiastowym usunięciu napisów. Policja prowadzi dochodzenie w sprawie.

18 września 2014 dzięki staraniom Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego doszło do rededykacji cmentarza rajgrodzkich Żydów. Odsłonięto wtedy pomnik zbudowany z przywiezionego z Jerozolimy kamienia. W stolicy Izraela od wieków służy on do budowy wszystkich budynków.

„Ten moment jest dla nas bardzo ważny, bo łączy pewien łańcuch pokoleń – tych, które tutaj mieszkały i z których my się wywodzimy oraz młodszych pokoleń, które teraz mieszkają w Izraelu,” powiedział wtedy Avi Tzur, fundator pomnika. „Wszyscy jesteśmy ofiarami historycznych konsekwencji, czy tego chcemy, czy nie. Żydzi są narodem, który doświadczał wielu idei ostatecznego rozwiązania, ale dla mnie ostatecznym rozwiązaniem jest to, że powstało państwo Izrael. To jest miejsce, w którym Żydzi mogą żyć we własnym kraju. W moim życiu brakowało mi połączenia z pokoleniem dziadków. W szkole, do której chodziłem 90 procent dzieci nie miało dziadków. Dopiero kiedy przyjechałem do Rajgrodu i chodziłem tymi ulicami poczułem połączenie z pokoleniem dziadków, którzy chodzili pod tym samym niebem i wśród tych samych pól.”

Kilka miesięcy po uroczystości nieznani sprawcy rozbili kamienny pomnik. Jak informuje Gazeta Wyborcza, w kolejnych miesiącach doszło do podpalenia pomnika. Sprawców do tej pory nie wykryto.

Cmentarz żydowski w Rajgrodzie został założony w XVIII wieku, a zniszczony podczas II wojny światowej. W 1857 mieszkało tu 1659 Żydów – 90 procent populacji miasta. W lipcu 1941 Niemcy utworzyli w tej miejscowości getto, które zostało zlikwidowane w 1942. Żydów deportowano do Grajewa, a następnie do obozu przejściowego w Boguszach. Stamtąd zostali przewiezieni do obozu zagłady w Treblince. Nikt z nich nie przeżył.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!