Premiera studencka “Marca’68”

Fot. Magda Hueckel / Teatr Żydowski

Ostatnie w tym sezonie pokazy „Marzec ’68. Dobrze żyjcie – to najlepsza zemsta” w reżyserii Moniki Strzępki według tekstu Pawła Demirskiego odbędą się 3, 4, 5 czerwca. W związku z dużym zainteresowaniem tytułem Teatr Żydowski w Warszawie organizuje dodatkowy spektakl 7 czerwca, tzw. „premierę studencką”. Od 1 do 3 czerwca bilety studenckie na to wydarzenie będą do kupienia online w cenie 25 złotych!

Tytuł powróci na deski dopiero podczas XIII edycji Festiwalu Warszawa Singera

Monika Strzępka i Paweł Demirski o spektaklu:

Pomysł spektaklu o wydarzeniach Marca 1968 roku chodził za nami od dłuższego czasu. Pomysły teatralne mają to do siebie, że po wyjęciu z szuflady, w której leżały są już innymi pomysłami. Kiedy Gołda Tencer zaproponowała nam zrobienie spektaklu w Teatrze Żydowskim, okazało się, że nasz stary pomysł wyblakł i należało rozpocząć myślenie od nowa.

To nie jest przedstawienie historyczne, czy dokumentalne. To jest przedstawienie o łatwości z jaką ludzie podporządkowują sobie wydarzenia, tak, żeby pasowały do ich poglądów. Trudno o wyciąganie tzw. lekcji z historii, kiedy historię traktuje się jak młotek na politycznych przeciwników.

Być może dlatego nie jest możliwe uczenie się na błędach.

W obecnej debacie politycznej strony interpretują rzeczywistość tak, żeby pasowała im do spójnej niemożliwej do dyskusji całości. To już nie ‘jeżeli fakty się nie zgadzają – to gorzej dla faktów’. Każdy fakt odpowiednio opowiedziany będzie się przecież zgadzał. A konstatacja, że mechanizmy polityczne są ciągle takie same, nie jest konstatacją w żaden sposób odkrywczą, ale zabierającą nadzieję.

Premiera: 14 maja 2016 r.

Najbliższe spektakle: 03.06., 04.06., 05.06., 07.06. (spektakle w niedziele wystawiane są o 18.00, w pozostałe dni o 19.00) oraz podczas XIII edycji Festiwalu Warszawa Singera (27.08.-04.09.2016)

Bilety na spektakle: 60-70 zł (bilet studencki 25 zł)

Strona www: http://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakl/marzec-68-dobrze-zyjcie-najlepsza-zemsta

Miejsce: Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz, Warszawa, Plac Grzybowski 12/16