Rozstrzygnięto konkursy o żydowskiej historii

Tablety, aparaty fotograficzne, komputery, głośniki, odtwarzacze mp3 i mp4, książki, czytniki e-booków, dla najlepszych płatne staże oraz tygodniowy wyjazd do Izraela – to nagrody, jakie przyznano podczas XII edycji konkursu „Historia i kultura Żydów polskich” oraz VIII edycji konkursu „Na wspólnej ziemi” organizowanych przez Fundację Shalom.

– Tematem mojej pracy był międzywojenny program polityczno-społeczny ogólno-żydowskiego związku robotniczego Bund, odczytany przez mnie z kliszy filmu “Mir kumen on”. Był to dokument w reżyserii Aleksandra Forda z 1936, który dotyczył życia miedzeszyńskiego sanatorium im. Medema prowadzonego przez Bund – mówi Marcin Rozmiarek z LO im. Gen. Józefa Wybickiego w Śremie, który zdobył pierwsze miejsce w konkursie „Historia i kultury Żydów polskich”. – W mojej pracy postarałem się przede wszystkim pokazać wizję świata, jaką postulowała ta partia oraz krótko nakreślić wydarzenia historyczne, które prowadziły do zrealizowania tego programu.

Konkurs chwali jeden z jurorów, Jan Jagielski z Żydowskiego Instytutu Historycznego, opisując moment, który go szczególnie poruszył. – Pewna dziewczynka musiała przeprowadzić rozmowę z babcią o tym, czy w jej miejscowości mieszkali Żydzi. Wtedy dowiedziała się, w którym miejscu był cmentarz. Ostatnie zdanie jej pracy było dla mnie wzruszające. Napisała, że zawsze skracała drogę przez pewną górkę, ale nie wiedziała, że ta górka to cmentarz. Teraz obchodzi ją dokoła. To pokazuje szacunek do ludzi, którzy tutaj byli, których wymordowano, którzy już nie istnieją, a ciągle się przechodzi koło ich domów, cmentarzy, miejsc modlitwy.

– Ten konkurs pozwala nam spojrzeć na to, w jaki sposób uczona jest historia i w jaki sposób młodzież jest uwrażliwiana na swoją historię lokalną w różnych miejscowościach – podkreśla jurorka konkursu, Regina Gromacka, która od lat uczy hebrajskiego. – Przyjeżdża tu młodzież z całej Polski, z dużych miast i małych miasteczek, często przynosząc ze sobą bardzo szczegółową wiedzę na temat lokalnej specyfiki. To dla nas szalenie interesujące.

Nagrodzeni w konkursie „Na wspólnej ziemi”:

1. Zespół uczniowski w składzie: Agnieszka Grzegorczyk, Kinga Kuder, Klaudia Łoś, Natalia Olejnik, Katarzyna Sobczyk i Paulina Włoch z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Przedborzu; zespół uczniowski w składzie: Faustyna Poręba, Gabriela Ross, Wojciech Białowąs, Bartłomiej Sawicki i Bartłomiej Wethacz z Zespołu Szkół Muzycznych im. I.J. Paderewskiego w Krośnie; Jakub Bieniek z Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Szarych Szeregów w Kraśniku

2. Emilia Kasperczyk ze Szkoły Podstawowej nr 20 im. Marii Konopnickiej w Rudzie Śląskiej; zespół uczniowski w składzie: Monika Galej, Kamila Góra z Publicznego Gimnazjum im. K.K. Baczyńskiego w Jasieńcu; zespół uczniowski w składzie: Patrycja Czternastek, Natalia Dąbrowska, Agnieszka Muzyka, Katarzyna Zając i Małgorzata Żbikowska ze Szkolno-Gimnazjalnego Zespołu Szkół im. Kardynała Stefana wyszyńskiego w Miłkowicach

3. Marta Wojnarowicz z Gimnazjum Nr 20 im. Karola Miarki w Katowicach; Zofia Bednarz z Gimnazjum nr 3 im. Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej w Pruszkowie.

Nagrodę specjalną Prezesa Rady Ministrów otrzymało Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Przedborzu, a nauczycielka z tej szkoły, Sylwia Prymus, została dodatkowo uhonorowana przez komisję konkursową.

Narodzeni w konkursie „Historia i kultura Żydów polskich”:

1. Marcin Rozmiarek z LO im. Gen. Józefa Wybickiego w Śremie.

2. Piotr Szymkiewicz z II LO im. Jana Śniadeckiego w Kielcach; Stanisław Lorys z V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie; Sara Samek z II LO im. Jana Śniadeckiego w Kielcach

3. Aleksandra Kądziołka z XIII LO w Szczecinie; Julia Olimpia Orłowska z VII LO im. Józefa Wybickiego w Gdańsku; Maciej Waleszczyński z I LO im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie

Płatny staż w MSZ przyznano Julii Olimpii Orłowskiej, a dwa płatne staże w Muzeum Polin Piotrowi Szymkiewiczowi i Szymonowi Gontarczykowi z XV LO im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie.

Nagrodę specjalną przyznano nauczycielowi z V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, Dawidowi Drabczykowie.

Nagrody specjalne dla szkół przypadły w udziale LO im. Gen. Józefa Wybickiego w Śremie oraz II LO im. Jana Śniadeckiego w Kielcach.

Laureaci, którzy są uczniami drugiej lub trzeciej klasy szkoły średniej otrzymali również wolny wstęp na następujące kierunki studiów: Historia w Instytucie Historycznym UW, Historia i kultura Żydów w Instytucie Historycznym UW, Filologia polska na Wydziale Polonistyki UW, Judaistyka w Instytucie Judaistyki na UJ.