Przepisy domowe: Wielka Wygrana

We wtorek, 14 czerwca o godz. 19.00 w Centrum Kultury Jidysz, na ul. Andersa 15 w Warszawie odbędzie się czytanie performatywne przepisanej przez Martę Guśniowską sztuki Szolema Alejchema “Wielka wygrana”, które reżyseruje Tomasz Szczepanek.

Występują: Joanna Przybyłowska, Monika Soszka, Małgorzata Trybalska, Ernestyna Winnicka, Marcin Błaszak, Przemysła Kosiński (gościnnie), Dawid Rafalski (gościnnie), Marek Węglarski i Piotr Wiszniowski. WSTĘP WOLNY! Kuratorem cyklu jest Mike Urbaniak | panodkultury.com.

„Przepisy domowe” to eksperymentalny projekt Teatru Żydowskiego w Warszawie polegający na próbie uwspółcześnienia teatralnej klasyki żydowskiej, którego pomysłodawcą i kuratorem jest Mike Urbaniak. Sztuki w nowych wersjach miały do tej pory swoje czytania na scenie Teatru Żydowskiego w sezonie 2015/2016. Ostatnie odbywa się wyjątkowo w Centrum Kultury Jidysz. Pięć wybranych sztuk przepisuje pięcioro dramatopisarzy i dramatopisarek: Michał Kmiecik, Magda Fertacz, Tomasz Śpiewak, Mateusz Pakuła i Marta Guśniowska. Czytania z aktorami Żydowskiego reżyserują: Agata Baumgart, Gosia Wdowik, Jędrzej Piaskowski, Magda Szpecht i Tomasz Szczepanek.

Do tej pory odbyły się cztery czytania: 28 października 2015 r. „Mirełe Efros. Żydowska królowa Lear” na podstawie Jakuba Gordina w interpretacji Michała Kmiecika i reżyserii Agaty Baumgart; 9 grudnia 2015 r. „Pussy Acosta. Wizerunek własny” na podstawie sztuki „Uriel Akosta” Karla Gutzkowa w interpretacji Magdy Fertacz i reżyserii Gosi Wdowik; 24 lutego „Golem” Halperna Lejwika w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego, 18 maja „Małka Szwarcenkopf” na podstawie sztuki Gabrieli Zapolskiej w interpretacji Tomasza Śpiewaka i reżyserii Magdy Szpecht. To już ostatnie czytanie w tym sezonie