Ostatni weekend z wystawą Franka Stelli

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich Polin / Facebook

Do 20 czerwca w Muzeum POLIN będzie można oglądać wystawę dzieł Franka Stelli.

Oprócz prac nowojorskiego twórcy, zaliczanego do czołówki artystów XX wieku, wystawa prezentuje fascynującą historię ich powstania. Znajdujemy na niej odpowiedź na pytanie, w jaki sposób nieistniejące już, zniszczone przez nazistów obiekty żydowskiej architektury sakralnej zainspirowały amerykańskiego klasyka współczesnego malarstwa.

Łącznikiem między różnymi epokami i odmiennymi kulturami stała się książka polskich architektów Kazimierza i Marii Piechotków poświęcona drewnianym synagogom, która wpadła w ręce Franka Stelli. Zafascynowany pięknem żydowskich bożnic Stella rozpoczął na początku lat 70. XX wieku pracę nad cyklem „Polskich miasteczek” („Polish Village” series). Każde ze swych dzieł autor zatytułował nazwą miasteczka, w którym znajdowała się drewniana synagoga.

Kuratorzy wystawy, w bezpośredniej współpracy z Frankiem Stellą, postanowili zaprezentować nie tylko wybrane reliefy ze wspomnianego cyklu, ale także oddać przebieg procesu twórczego Stelli. Na wystawie prezentowane są źródła inspiracji Stelli, a więc przedwojenne zdjęcia i rysunki pomiarowe synagog, powstałe w ramach inwentaryzacji przeprowadzanej przez Zakład Architektury Polskiej Politechniki Warszawskiej, z którym Piechotkowie ściśle współpracowali. Autorem wielu fotografii jest Szymon Zajczyk – żydowski inwentaryzator i historyk sztuki, który zginął w getcie warszawskim. Na wystawie śledzimy kolejne etapy pracy Franka Stelli nad „Polskimi miasteczkami”: rysunki przygotowawcze i wymiarowe, drewniane monochromatyczne modele reliefów, malowane makiety z tektury, wreszcie wieńczące proces – malowane reliefy wielkoformatowe.

Wystawa „Frank Stella i synagogi dawnej Polski” to unikatowa okazja spotkania z osobowością, uznawaną powszechnie za jednego z najważniejszych amerykańskich artystów XX wieku. Jego prace znajdują się w największych muzeach sztuki współczesnej na całym świecie, a wystawiane na aukcjach – osiągają zawrotne ceny kilkunastu milionów dolarów. Frank Stella stał się legendą za życia – wciąż tworzy, a jego obrazy zachwycają kolejne pokolenia miłośników sztuki.

Wystawa w Muzeum POLIN wykracza jednak poza rutynową monografię indywidualnego artysty czy pojedynczego cyklu. Poprzez prezentację dokonań osób, bez których nie byłoby prac Stelli, a więc badaczy i studentów, związanych z Politechniką Warszawską, widz będzie miał okazję przekonać się o żywotności kultury Żydów polskich i jej sile inspirującej nawet wówczas, gdy materialne świadectwa ich świata przestały istnieć.

Wystawa „Frank Stella i synagogi dawnej Polski” prezentowana jest w Muzeum POLIN do 20 czerwca 2016 roku. Od soboty do poniedziałku (18-20 czerwca) Muzeum zaprasza na bezpłatne zwiedzanie ekspozycji.