70. rocznica pogromu kieleckiego

Uroczystości rocznicowe rozpoczną się 2 lipca (sobota) przed kamienicą przy ul. Planty 7/9, która jest siedzibą głównego organizatora zdarzeń – Stowarzyszenia im. Jana Karskiego. O godz. 12.00 zostaną odsłonięte zamontowane na zewnątrz budynku tablice kommemoratywne z wypowiedziami św. Jana Pawła II i papieża Franciszka, dotyczącymi kieleckich wydarzeń sprzed lat. Krótkie przesłanie z Watykanu przywiózł w maju do Kielc rabin Abraham Skórka, przyjaciel papieża Franciszka, i przekazał je w czasie zorganizowanej przez Stowarzyszenie konferencji „Pamięć – dialog – pojednanie. Duchowe wymiary przebaczenia”. W uroczystości będą uczestniczyć ksiądz biskup ordynariusz Jan Piotrowski i prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

Następnie w siedzibie Stowarzyszenia zostanie otwarta stała wystawa poświęcona pamięci ofiar wydarzeń sprzed 70 lat. Oprócz faktograficznej informacji o przebiegu zdarzeń znajdą się na niej dokumenty ze śledztwa i fragmenty zeznań sądowych. Pokazany będzie również szerszy kontekst historyczny i atmosfera powojennego czasu. Wystawa będzie mieć charakter multimedialny i dynamiczny, będzie aktualizowana i rozszerzana. Na ekranach prezentowane będą zarejestrowane wspomnienia świadków tragicznych wydarzeń (m.in. Barucha Dorfmana, Esther Montag, Miriam Guterman) oraz obejrzeć inne dokumentalne materiały filmowe. Część z nich jest w wysokiej rozdzielczości, ze zbliżeniami twarzy – mieszkańcy Kielc mogą szukać na nich swoich bliskich. Zwiedzanie odbywać się będzie w niewielkich, 10-osobowych grupach. W dniach 2–5 lipca wstęp bezpłatny.

O godzinie 19.00 w kinie Fenomen przy ul. Ściegiennego 2 (WDK) odbędzie się pokaz specjalny filmu „Przy Planty 7/9” (Bogdan’s Journey). Uroczysta premiera filmu w reżyserii Lawrence’a Loewingera i Michała Jaskulskiego odbyła się 22 czerwca 2016 roku w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Honorowy patronat objęli: naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz arcybiskup metropolita warszawski ks. kardynał Kazimierz Nycz oraz przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem biskup Rafał Markowski. Film zostanie także pokazany 1 lipca na 26. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Wstęp na pokaz jest wolny.

3 lipca (niedziela) organizatorzy zapraszają na spotkanie o godz. 12.00 przy pomniku Menora (al. IX Wieków Kielc). W obecności przybyłych specjalnie na obchody gości z Izraela i USA mieszkańcy Kielc i goście z Polski oddadzą hołd zamordowanym w 1946 roku. Następnie wszyscy udadzą się pod budynek dawnej synagogi przy skrzyżowaniu z ul. Warszawską, by przy Memoriale Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata uczcić pamięć Polaków, którzy chronili Żydów w czasie okupacji i pomagali im.

W dalszej części zebrani przejdą na miejsce pogromu – pod kamienicę przy ul. Planty, gdzie będzie miało miejsce wspomnienie wszystkich ofiar zbrodni i modlitwa w ich intencji. Swój aktywny udział w tym fragmencie uroczystości zapowiedzieli naczelny rabin Polski Michael Schudrich, Symcha Keller (przewodniczący Rady Religijnej Związku Gmin Wyznaniowych w RP), muzyk Włodek Kiniorski i aktor Jerzy Trela.

Następnie zebrani przejadą autokarami na cmentarz żydowski na Pakoszu. Przy grobie zamordowanych o godz. 15.00 przewidziana jest wspólna modlitwa chrześcijan i Żydów, którą poprowadzi naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

4 lipca (poniedziałek) o godz. 18.00 na Dużej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury odbędzie się uroczysty koncert wieńczący rocznicowe obchody. Sinfonia Varsovia prowadzona przez Jerzego Maksymiuka wykona skomponowany prze niego utwór „Lament serca”. Kielcom in memoriam, Symfonię kameralną Dymitra Szostakowicza i Adagio na smyczki Samuela Barbera.

Koncert poprzedzi uroczystość wręczenia ks. bp. Mieczysławowi Cisło honorowego wyróżnienia VIR BONUS, przyznawanego przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego osobom, które istotnie przyczyniają się do realizacji idei stojących u podstaw działalności tej organizacji.