Odnowią nagrobki na cmentarzu żydowskim

fot. Fundacja Dziedzictwa Kulturowego

Fundacja Dziedzictwa Kulturowego rozpoczyna prace konserwatorskie na cmentarzu żydowskim w Warszawie. Dzięki Fundacji udało się zebrać prawie 300 tys. zł na ten cel.

W tym roku zostanie odnowionych jedenaście nagrobków. – Mamy programy prac zatwierdzone przez stołecznego konserwatora zabytków. Są pieniądze i wykonawcy. Na dniach zaczynamy konserwację pomników – mówi w rozmowie z Gazetą Wyborczą dr Michał Laszczkowski, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.

Ostatnie prace konserwatorskie na cmentarzy przy ul. Okopowej zorganizowano w 2008. Później nie było już na to środków. Teraz ekspert Fundacji Dziedzictwa Kulturowego wytypował nagrobki z XIX i XX wieku, które należy pilnie odnowić. Specjaliści zajmą się macewami m.in. Samuela Peretca Poznera, Chai Toeplitz, Nachuma Szlomo Brinnera, Pauliny Fajans, Franciszki Eiger, Pauliny Mendelssohn, Heleny Kranc.

Fundacja od ubiegłego roku organizuje też cykliczne sprzątanie cmentarza. W tej chwili trwa akcja, która zakończy się 10 lipca. Chętni wciąż mogą się do niej włączyć http://www.dziedzictwo.org/cmentarz-zydowski