Aleksijewicz: “Najgorzej odnosili się do Żydów Polacy”

Swietłana Aleksijewicz, fot. Elke Wetzig, CC BY-SA 3.0

Swietłana Aleksijewicz, laureatka ubiegłorocznej Nagrody Nobla, krytycznie odniosła się do stosunku Polaków do Żydów w czasie wojny.

“Kolaboranci, którzy działali na terenie Białorusi, oni wszyscy byli z Ukrainy. Powiem więcej, nie tylko na Litwie i Łotwie niszczono Żydów, jeszcze zanim przyszli tam Niemcy. To miało miejsce również na Ukrainie. A najgorzej odnosili się do Żydów Polacy. Bywało, że księża wprost na kazaniach mówili: ‘Zabij Żyda'” – to słowa Aleksijewicz, wypowiedziane podczas jej spotkania z czytelnikami w bibliotece w nowojorskim Brooklynie.

Pisarka została skrytykowana za tę wypowiedź na Ukrainie, Białorusi i w Polsce.

– Stwierdzenie, że wszyscy kolaboranci pochodzili z Ukrainy, nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Białorusini też kolaborowali z nazistami. Jej punkt widzenia jest skutkiem sowieckiej edukacji, w której o zbrodniach wojennych mówiło się, kładąc akcent na udział sąsiednich narodów – uważa, cytowany przez Gazetę Wyborczą, Siawiaryn Kwiatkouski, białoruski pisarz.

“Tego rodzaju stwierdzenia nie mają pokrycia w faktach i są wybitnie niesprawiedliwe oraz krzywdzące dla Narodu Polskiego. Podczas II wojny światowej karą wymierzaną przez okupacyjne władze niemieckie dla tysięcy Polaków, w tym wielu polskich bohaterskich duchownych ratujących Żydów, była kara śmierci” – to oświadczenie polskiego MSZ.

Aleksijewicz jest pisarką i dziennikarką, autorką takich ksiażek jak “Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, “Ostatni świadkowie”, “Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka”. Krytycznie odnosi się do polityki Aleksandra Łukaszenki.