Rabini kwestionują ortodoksyjną konwersję

Nicole i Zohar

Nicole przeszła konwersję na judaizm u rabina Haskela Looksteina, który jest odpowiedzialny również za proces konwersji Ivanki Trump. Dokumenty Nicole zostały jednak odrzucone przez izraelskich rabinów, co uniemożliwia jej wzięcie ślubu pod chupą. Kobieta odwołała się od tej decyzji.

Nicole i Zohar są parą od dawna. On jest Izraelczykiem, ona Amerykanką. On jest chalachicznym Żydem, ona przeszła konwersję w maju 2015 pod okiem ortodoksyjnego rabina Haskela Looksteina. Kiedy przyjechała do Izraela, złożyła wszystkie dokumenty w rabinacie w miejscowości Petach Tikwa, aby móc wyjść za mąż.

Izraelscy rabini nie uznali konwersji Nicole. O sprawie napisały żydowskie media. Podniosły się głosy krytyki płynące z diaspory. Lookstein prowadził również konwersję Ivanki Trump i brał udział w jej ślubie z Jaredem Kushnerem w 2009. Kwestionowanie wydawanych przez niego dokumentów budzi więc emocje w kontekście zbliżających się wyborów na prezydenta USA. Odrzucając konwersję Nicole, izraelski rabinat może również kwestionować żydowskość Ivanki i jej dzieci.

Nicole zwróciła się do izraelskiego sądu. Posiedzenie w tej sprawie ma odbyć się w środę. Kobieta jest reprezentowana przez organizację ITIM, która pomaga Żydom w poruszaniu się w biurokratycznym gąszczu religijnych przepisów i sama walczy o ich uproszczenie.

“Mój narzeczony jest religijny, ja jestem religijna. Chcę, żeby moje dzieci były uznawane za Żydów… O to chodzi w konwersji” – powiedziała Nicole dziennikarzom. “Jestem Żydówką, to niesprawiedliwe, że ktoś mógłby myśleć inaczej. To frustrujące. Wszystko czego chcę, to mieć żydowską rodzinę.”

Nicole dorastała w rodzinie, gdzie obchodzono żydowskie święta. Jej ojciec jest Żydem, ale matka nie. Dlatego kobieta zdecydowała się na ortodoksyjna konwersję.