Izrael nie uzał konwersji ortodoksyjnego rabina

Rabin Haskel Lookstein, fot. YouTube screenshot

W środę sąd rabiniczny w Izraelu wydał wyrok, zgodnie z którym nie uznaje konwersji amerykańskiego ortodoksyjnego rabina Haskela Looksteina. Kobieta, która złożyła w tej sprawie pozew do sądu, musi przejść ponowną konwersję w Izraelu.

Nicole jest Amerykanką. Jej ojciec jest Żydem, ale matka nie. Dlatego kobieta zdecydowała się na ortodoksyjną konwersję przed wyjściem za mąż. Jej narzeczony jest Izraelczykiem. Rabini w Petach Tikwa odrzucili jednak jej dokumenty wydane przez rabina Haskela Looksteina. Ten sam rabin jest również odpowiedzialny za proces konwersji Ivanki Trump, córki kandydata partii republikańskiej na prezydenta USA.

Przed wydaniem wyroku naczelny aszkenazyjski rabin Izraela, Dawid Lau, powiedział, że uznaje konwersje rabina Looksteina. Przed sądem w ubiegłym tygodniu zebrało się ok. 200 osób, które protestowały przeciwko traktowaniu konwertytów przez izraelskich rabinów w tak surowy sposób.

“Czuję się upokorzona” – powiedziała Nicole po ogłoszeniu wyroku. “Rabini powiedzieli, że nie uznają mojego judaizmu. Uwielbiam rabina Looksteina, jest moim rabinem, wprowadził mnie do świata żydowskiego i nie zgadzam się z nieuznawaniem jego konwersji.”

Z decyzją rabinów nie zgadza się też m.in. Natan Sharansky, którego zdaniem może to prowadzić do delegitymizowania Izraela, jako autorytetu pod względem religijnym, w oczach diaspory żydowskiej.