„Muzeum na kółkach” na Światowych Dniach Młodzieży w Warszawie

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy z Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza do obejrzenia mobilnej wystawy edukacyjnej Muzeum na kółkach. Od 21 do 24 lipca mieszkańcy Warszawy, turyści i uczestnicy Światowych Dni Młodzieży będą mieli okazję zwiedzić wyjątkową ekspozycję na Krakowskim Przedmieściu (przy pomniku Adama Mickiewicza, naprzeciwko Kina Kultura) w Warszawie.

Projekt ma na celu przypomnieć o współistnieniu społeczności polskiej i żydowskiej na przestrzeni tysiąca lat. Przez wieki Polska była najważniejszym ośrodkiem żydowskiego życia umysłowego, religijnego i kulturalnego. Żydzi stanowili do 10 procent ludności Polski.

W Warszawie zapraszamy do zapoznania się z historiami Sprawiedliwych – Polaków ratujących Żydów podczas Zagłady za pośrednictwem aplikacji „Dobry adres. Historie ukrywania Żydów w okupowanej Warszawie”. Historycy szacują, że Żydów ukrywających się na terenie stolicy w różnych okresach mogło być do 27 tysięcy. Nigdy nie dowiemy się ilu i gdzie dokładnie przeżyło. Polacy, którzy nieśli im ratunek, ryzykowali życie. Niemcy za pomoc Żydom karali śmiercią.

Od 2014 roku „Muzeum na kółkach” odwiedza miasta i wybrane miejscowości festiwalowe w Polsce. Projekt do końca kwietnia 2017 roku odwiedzi 71 miejscowości.

Wystawę będzie można zwiedzać od 21-24 lipca w godzinach 10.00-20.00, wstęp wolny.

Więcej informacji na Facebooku „Muzeum na kółkach”: https://www.facebook.com/muzeumnakolkach