Spotkanie z Yael Vishnizky Levi

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich Polin / Facebook

Intimacy – Yael Vishnizky Levi – nowa rezydencja artystyczna w Muzeum POLIN

Izraelska artystka Yael Vishnizki Levi we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zrealizuje krótki film, formą nawiązujący do teatru cieni. Scenariusz autorstwa Vishnizky Levy to dialog dwóch bohaterów: dziadka artystki, polskiego Żyda, który opuścił kraj w latach 50. oraz Władysława Gomułki. Rozmowa dotyczyć będzie zmagań jednostki z ideologią i reżimem, poruszy temat żydowskiej imigracji do Izraela, a także przywoła okres transformacji ustrojowej po 1989 roku. Inspiracją dla artystki stała się rodzinna historia, którą poznała w trakcie starania się o polskie obywatelstwo. Spotkanie z Yael Vishnizki Levi, podczas którego artystka przybliży efekty swojej pracy, odbędzie się 29 lipca, o godz. 18:00 w siedzibie muzeum.

Punktem wyjścia dla projektu artystki, przedstawicielki trzeciego pokolenia, są losy jej rodziny, na których ślad trafiła w archiwach państwowych. Odnaleziony po latach list przesłany do polskiego konsulatu przez jej dziadka, nadał szczególny kontekst jej własnej przeprowadzce z Izraela do Polski.
Osią tworzonego w ramach rezydencji filmu jest rozmowa dwóch więźniów, dziadka artystki i Władysława Gomułki. Mężczyźni faktycznie spotkali się jeszcze przed drugą wojną światową. Ich konwersacja będzie jednak wybiegać daleko w przyszłość. Oprócz przyziemnych tematów, takich jak warunki życia w więziennej celi, poruszą m.in. kwestie ideologiczne, wątki żydowskiej imigracji do Izraela oraz okresu po transformacji ustrojowej z 1989 roku.

Efekty pracy Yael Vishnizki Levi będzie można poznać w trakcie spotkania 29 lipca o godz.18.00 w siedzibie Muzeum POLIN. Rozmowę z artystką poprowadzi dr hab. Marcin Napiórkowski – kulturoznawca związany z Instytutem Kultury Polskiej UW, zajmujący się mitologią współczesną, pamięcią zbiorową i kulturą popularną.

Spotkanie prowadzone będzie w j. angielskim, z tłumaczeniem na j. polski.

Więcej o artystce:

Yael Vishnizki Levi studiowała na The Cooper Union for The Advancement of Science and Art (Nowy Jork), The Bezalel Academy of Art and Design (Jerozolima) i Uniwersytecie w Tel Awiwie. Była inicjatorką i kuratorką projektu Six Verbs Movement realizowanego w ramach XX edycji Festiwalu Konfrontacje Teatralne w Lublinie. Brała udział w wystawie Vot Ken You Mach w Muzeum Współczesnym Wrocław.

Do marca 2017 roku w ramach drugiej edycji rezydencji artystycznych w Muzeum POLIN swoje projekty realizować będą również: Assaf Gruber, Anna Konik, Hagar Cygler oraz Patrycja Orzechowska. Punktem wyjścia dla artystów będzie najnowsza historia polskich Żydów po 1989 roku.

Program „Muzeum Otwarte – edukacja w działaniu” jest realizowany w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Realizacja projektu dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.