Dzienniki Himmlera odnalezione w rosyjskim archiwum

“Będziemy bronić ojczyzny strugami krwi” – tak w swoim dzienniku pisał Heinrich Himmler, odpowiedzialny za eksterminację Żydów w czasie II wojny światowej. Jego dzienniki z zapisami spotkań zostały odnalezione w jednym z rosyjskich archiwów i są obecnie badane przez specjalistów.

Himmler był bardzo skrupulatny. Zapisywał kolejne czynności, jakie wykonywał – nie tylko zawodowe, ale i prywatne. Pisał o spotkaniach ze swoją sekretarką oraz kochanką, Hedwig Pottgast, która urodziła mu dwoje nieślubnych dzieci. Jego pamiętniki czyta teraz dr Matthias Uhl z Niemieckiego Instytutu Historycznego. Dokumenty mają 1600 stron i obejmują lata 1938, 1943 oraz 1944.

9 marca 1938 Himmler zanotował “koleżeński” obiad w obozie koncentracyjnym w Dachau, założonym już w 1933 i funkcjonującym do 1945. Następnego dnia udał się z wizytą do Sachsenhausen razem z Josephem Goebbelsem. Cztery dni później jadł obiad z obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie.

Heinrich Himmler był jednym z bliskich współpracowników Adolfa Hitlera i jednym z największych zbrodniarzy wojennych. Jest jedną z osób odpowiedzialnych za Zagładę oraz próbę ukrycia faktu funkcjonowania obozów przed opinią publiczną. Tuż przed końcem wojny rozpoczął negocjacje z aliantami, które jednak skończyły się niepowodzeniem. W maju 1945 popełnił samobójstwo.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!