Jad WaSzem krytykuje ustawę o “polskich obozach”

Jad Waszem, fot. Godot13 - Praca własna, CC BY-SA 3.0

„Nowa ustawa jest niezmiernie bliska zaprzeczaniu Zagładzie (…) przypomina prawa Erdogana we współczesnej Turcji, dołącza Polskę do antyliberalnego ruchu nabierającego w świecie rozmachu – i jest to ogromne rozczarowanie” – oświadczył profesor Jehuda Bauer, jeden z najbardziej znanych historyków Zagłady i doradca naukowy instytutu Jad WaSzem.

Naukowcy z Jad WaSzem w ostrych słowach skrytykowali ustawę, na mocy której kara trzech lat więzienia będzie groziła osobom, które twierdzą, że Polacy brali udział w mordowaniu Żydów podczas drugiej wojny światowej.

„Te rzeczy naprawdę miały miejsce. Każdy wie, że wśród Polaków byli tacy, którzy wzięli udział w mordowaniu Żydów. Zaprzeczanie temu równa się kwestionowaniu badań, które ten fakt udowodniły i w mojej opinii jest tożsame z zaprzeczaniem Holokaustowi. Jako naukowiec żądam by polskie władze odstąpiły od wprowadzania tego prawa. Nie jest sprawą rządu, lub jakiejkolwiek innej formacji politycznej, by decydować o tym co działo się lub nie” – podkreśla Bauer.

Również dyrektor Instytutu, Awner Szalew, w liście skierowanym do Minister Edukacji Anny Zalewskiej oraz do nowo powołanego dyrektora IPN Jarosława Szarka potępił nowe regulacje prawne.

“Próba zignorowania faktu, że podczas oraz po drugiej wojnie światowej doszło na polskiej ziemi do mordowania Żydów przez ich polskich sąsiadów nie tylko podważa długotrwałe i rzetelne badania, ale szkodzi staraniom poprawy zrozumienia pomiędzy Polakami i Żydami. Nie wątpię, że nie jest to intencją lub celem Minister Edukacji” – napisał.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!