Radni PiS przeciwni nagrodzie dla Tokarczuk

Olga Tokarczuk, fot. Grzegorz Zygadło - Praca własna, GFDL

Olga Tokarczuk otrzymała dziś w wałbrzyskim Urzędzie Miasta tytuł “Zasłużona dla Miasta Wałbrzycha”. Radni Prawa i Sprawiedliwości – jak podają lokalne media – opuścili sesję Rady Miasta, podczas której wręczono wyróżnienie.

„W 2014 roku Olga Tokarczuk została uhonorowana tytułem Ambasadora Wałbrzycha. Tytuł ten przyznawany jest znanym osobom, które urodziły się lub mieszkały w Wałbrzychu, przez co promują je w kraju i za granicą. Ich misją jest wspieranie miasta oraz jego rozwoju. Biorąc powyższe pod uwagę, pani Olga Tokarczuk w pełni zasługuję na tytuł ‘Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha’” – napisano w uchwale Rady Miasta.

Tokarczuk w latach 90. mieszkała w Wałbrzychu, gdzie pracowała jako psycholog. – Wałbrzych wzbudził we mnie rodzaj wrażliwości, której przedtem nie miałam, wrażliwości na krzywdę innych ludzi, nierówności społeczne – mówiła pisarka podczas uroczystości.

Radio Wrocław podało, że radni PiS “sprzeciwiali się przyznaniu tego tytułu, ponieważ według nich Olga Tokarczuk szkaluje i obraża Polaków.”