Zapisy na kolejny semestr Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego!

Rozpoczęły się zapisy na nowy semestr Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego w Centrum Kultury Jidysz (Warszawa, ul. Andersa 15). Temat przewodni semestru zimowego 2016/2017: Pamięć. Wśród wykładowców znajdą się między innymi: dr Joanna Nalewajko-Kulikov (IH PAN), dr Magdalena Saryusz-Wolska (UŁ), dr Mateusz Skrzeczkowski (Uniwersytet SWPS), dr hab. Roma Sendyka (UJ), mgr Jakub Majmurek („Krytyka Polityczna”), dr Joanna Ostrowska (Gender Studies UW).

Dużo mówi się dziś o potrzebie pamiętania i upamiętniania, ale co to tak naprawdę znaczy? W trakcie zajęć przyjrzymy się różnym aspektom związanym z żydowską pamięcią i postpamięcią. Prześledzimy koncepcje pamięci w perspektywie filozoficznej, psychologicznej i społecznej. Poruszymy kwestię roli literatury i sztuki jako mediów pamięci oraz zastanowimy się nad znaczeniem archiwów i gromadzenia dokumentów historycznych. Przyjrzymy się także różnym praktykom związanym z upamiętnianiem historii żydowskiej zarówno w przestrzeni miejskiej jak i w dyskursie publicznym.

Program obejmuje 70h akademickich zajęć uzupełnionych o spotkania z ważnymi postaciami, dyskusje, pokazy filmów oraz wizyty w instytucjach kultury i spacery tematyczne.

Więcej informacji: http://jidyszland.pl/zuo/