Hit Teatru Żydowskiego „Aktorzy żydowscy” 2 września na Festiwalu Singera

"Aktorzy żydowscy"; fot. Magda Hueckel

W ramach imprez towarzyszących Festiwalowi Warszawa Singera obejrzymy jedno z najlepszych, w opinii widzów oraz recenzentów, przedstawień ubiegłego sezonu teatralnego w reżyserii Anny Smolar według tekstu Michała Buszewicza, wygrywające nagrody i wyróżnienia na niemal każdym festiwalu, na którym się pojawi – w tym szczeciński Kontrapunkt czy Kaliskie Spotkania Teatralne.

Kameralny spektakl “Aktorzy żydowscy” to odważna, podważająca stereotypy sztuka mająca na celu rozliczenie się z niechlubnych osądów wobec Teatru Żydowskiego i teatralnej sceny żydowskiej w ogóle. Zachęca do zadawania pytań: kim są aktorzy żydowscy? (2 WRZEŚNIA 2016, piątek, godz. 18.30, Scena kameralna, Teatr Kwadrat, ul. Marszałkowska 138).

Nagrody i wyróżnienia

Premiera odbyła się w maju 2015 roku, ale od tamtej pory wciąż ukazują się kolejne recenzje. Spektakl ten znalazł się w zestawieniu Gazety Wyborczej dziesięciu najlepszych spektakli w Polsce w 2015 roku. Witold Mrozek w swoim podsumowaniu napisał: Anna Smolar i Michał Buszewicz z wrażliwością i zmysłem obserwacji zrobili brawurowy i zabawny spektakl o fantazjach, uprzedzeniach i stereotypach związanych z wciąż grywającą w jidysz sceną. A przede wszystkim – pokazali światu tytułowych aktorów, świetnych artystów zasługujących na szeroką uwagę. Dostrzeżony i nagrodzony przez krytyków teatralnych, wymieniany w zestawieniach najlepszych spektakli 2015 roku, obecny był na festiwalach: Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy, Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie oraz na Boskiej Komedii w Krakowie oraz wygrał główną nagrodę dla najlepszego przedstawienia 51. Przeglądu Teatrów Małych Form „KONTRAPUNKT 2016″ w Szczecinie decyzją jury pod przewodnictwem Tomasza Kireńczuka . Ponadto bierze udział w 22. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, organizowanym przez MKiDN oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Za tekst „Aktorów żydowskich” Michał Buszewicz otrzymał Nagrodę dla Młodego Twórcy na 54. Rzeszowskich Spotkaniach Teatralnych – Festiwalu Nowego Teatru.

O spektaklu

Według autorów „Aktorzy żydowscy” to spektakl próbujący sportretować grupę o niejasnym statusie, w której zarówno słowo „aktorzy” jak i „żydowscy” bywa kwestionowane. Spektakl stawia szereg pytań o status, sens i znaczenie tytułowego sformułowania. Bardziej „aktorzy” czy bardziej „żydowscy”? Panuje obiegowa opinia, że każdy z nich jest Żydem, ale prawda jest taka, że wielu z nich w momencie dołączenia do zespołu nie widziało o tej kulturze nic albo niewiele. Pochodzili z rodzin katolickich, polskich i nagle stanęli przed zadaniem wzięcia na siebie tożsamości żydowskiej. Czy odkryli w sobie fascynację czy niechęć lub może głęboko skryty antysemityzm? Warto spektakl zobaczyć, a na zachętę polecamy wywiad z reżyserką Anną Smolar przeprowadzony przy okazji festiwalu Boska Komedia 2015 wraz z fragmentami spektaklu: https://www.youtube.com/watch?v=4Xi8oaM-y70

 

Strona www (informacje, bilety, recenzje, zdjęcia): http://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakl/aktorzy-zydowscy
Termin: 2 WRZEŚNIA 2016, piątek, godz. 18.30
Miejsce: Scena kameralna, Teatr Kwadrat, ul. Marszałkowska 138 (gościnnie)
Reżyseria: Anna Smolar
Scenariusz i dramaturgia: Michał Buszewicz
Scenografia i kostiumy: Anna Met
Muzyka na żywo (perkusja): Dominika Korzeniecka
Obsada: Ryszard Kluge, Mariola Kuźnik, Joanna Rzączyńska, Izabella Rzeszowska, Małgorzata Trybalska, Jerzy Walczak
Czas trwania: 75 minut (bez przerwy)
Bilety online: http://www.teatr-zydowski.art.pl/