Abbas z wizytą u prezydenta Dudy

Wizyta Mahmuda Abbasa w Polsce, wrzesień 2016, fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas wczoraj rozpoczął trzydniową wizytę w Polsce. Dziś spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Prezydencki minister Krzysztof Szczerski poinformował, że Polska popiera powstanie dwóch państw i “współpracę dobrosąsiedzką pomiędzy krajami regionu”.

Od ceremonii powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego rozpoczęła się we wtorek przed południem oficjalna wizyta prezydenta Autonomii Mahmouda Abbasa w Polsce. Prezydent Andrzej Duda z palestyńskim przywódcą będzie rozmawiał m.in. na temat procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie.

Andrzej Duda i Mahmoud Abbas mają rozmawiać także o sytuacji uchodźców i chrześcijan w tym regionie, pomocy rozwojowej i współpracy gospodarczej.

– Polska jest konsekwentnym adwokatem budowy zaufania na Bliskim Wschodzie i doprowadzenia do sytuacji, w której będzie można mówić o stabilnym pokoju w tamtym regionie, który jak wiadomo, jest niezwykle trudny do osiągnięcia – poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Zaznaczył, że Polska jest jednym z rzeczników pokojowego rozwiązania, “opartego na zasadzie dwóch państw i współpracy dobrosąsiedzkiej pomiędzy krajami regionu”.

Mahmoud Abbas przyjechał do Polski na zaproszenie Andrzeja Dudy m.in. w związku z planowaną przez polskiego prezydenta wizytą w Autonomii i Izraelu na początku przyszłego roku.

Po spotkaniach z polskim prezydentem i rozmowach delegacji palestyński prezydent złoży kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.