Gwiazda Dawida na wystawie KOD

http://dekoder.wroclaw.pl/zniszczenie-wystawy-wolnosc-jest-w-nas/

Nieznani sprawcy namalowali na fotografiach przedstawiających członków Solidarności gwiazdy Dawida. Mieszkańcy Wrocławia, gdzie umieszczono wystawę zdjęć, oraz członkowie dolnośląskiego KOD, którzy zorganizowali ekspozycję, nie kryją oburzenia. “Czy mieszkańcy Wrocławia są urażeni bardziej aktem dewastacji czy tą gwiazdą Dawida?” – pyta Anna Maria Żukowska, rzeczniczka SLD.

Na wystawie “Wolność jest w nas” zamieszczono zdjęcia Krzysztofa Capały i Mieczysława Michalaka, przypominające o działalności Solidarności. Ekspozycję otwarto 31 sierpnia. W ostatni weekend doszło do dewastacji.

– Jest nam wstyd, że oglądają to turyści, komentują i zadają pytanie, czy to wystawa poświęcona Holokaustowi – powiedziała w rozmowie z tvn24 Małgorzata Lech-Krawczyk z KOD.

– Pamiętam że przed 4 czerwca 1989 roku ukazała się antysemicka ulotka o Karolu Modzelewskim. Spotkało się to ze społecznym gniewem i protestem. Chciałbym, aby wróciły czasy tak zdecydowanej reakcji na mowę nienawiści, chamstwo i wandalizm. W sprawie zniszczenia wystawy jesteśmy w kontakcie z policją – podkreśla Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia w rozmowie z GW.