Nowa powieść Jonathana Safran Foera

Jonathan Safran Foer, autor znakomitej książki “Wszystko jest iluminacją”, na nową powieść kazał czekać swoim fanom długo. Właśnie ukazała się “Oto jestem” – opowieść o tym, co znaczy być Żydem, Amerykaninem, rodzicem.

W Księdze Rodzaju, gdy Bóg woła Abrahama, by nakazać mu poświęcenie swego syna Izaaka, ten odpowiada “Oto jestem”. Później, gdy Izaaka pyta ojca, dlaczego nie ma żadnego zwierzęcia, które mogłoby zostać poświęcone, Abraham znów wypowiada “Oto jestem”.

Jak pogodzić sprzeczne obowiązki ojca, męża, syna; żony i matki; dziecka i dorosłego; Żyda i Amerykanina? Jak zachować własną tożsamość, będąc tak bardzo powiązanym z innymi ludźmi? Takie pytania stawia Jonathan Safran Foer w nowej książce – pierwszej od jedenastu lat powieści.

“Oto jestem” przedstawia kryzys rodziny mieszkającej współcześnie w Waszyngtonie. Jacob i Julia Bloch oraz ich trzech synów muszą skonfrontować swoje wyobrażenia o idealnym życiu z rzeczywistością. W tle znajduje się katastrofalne trzęsienie ziemi oraz eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Nie wiadomo jeszcze kiedy książka ukaże się w polskim przekładzie.