Izrael podczas 20. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie

W październiku odbywa się 20. edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Gościem Honorowym tegorocznego święta literatury w mieście królów jest Izrael. Miłośnicy książek będą mogli nie tylko zapoznać się z nowościami literackimi, ale też doświadczą niepowtarzalnej okazji włączenia się w tworzenie izraelskiej opowieści tegorocznych Targów. Ambasada Izraela gwarantuje wszystkim odwiedzającym niezapomniane wrażenia. Każdy kto weźmie udział w 20. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie z zapartym tchem uczestniczyć będzie w poznawaniu izraelskiej kultury i społeczeństwa.

Ile książek rocznie czytają Izraelczycy i jaki gatunek literacki jest ich ulubionym? Czym są cygara marokańskie i co jada się na śniadania w Izraelu? Dlaczego Izrael stał się kolebką start-upów i jaka jest przyczyna tego, że zaledwie 68-letnie państwo może poszczycić się największą liczbą naukowców? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można znaleźć pod koniec miesiąca w Krakowie. W dniach 27 – 30 października podczas 20. Międzynarodowych Targów Książki będziemy mieli okazję by zapoznać się z literaturą, sztuką oraz kulinariami tego niezwykle kolorowego, różnorodnego i ciekawego kraju.

Kryminały rodem z Tel Awiwu

Jednym z gości tegorocznych targów będzie Dror A. Mishani – twórca międzynarodowego bestsellera opowiadającego o przygodach detektywa Awi Awrahama. Pisarz zabierze czytelników na spotkanie ze swoim bohaterem, który ukaże odbiorcy najmroczniejsze zakątki Tel Awiwu. Mishani zadebiutował w 2011 roku powieścią „Chłopiec, który zaginął” – książka została przetłumaczona na kilkanaście języków a kunszt literacki Mishaniego, po jej wydaniu, był przyrównywany do mistrza szwedzkich kryminałów – Stiega Larssona. Obecnie przygody izraelskiego detektywa to trzy mroczne i trzymające w napięciu powieści, które na tle kryminalnych zagadek w oryginalny sposób opisują życie w Izraelu.

Ciemne pokoje kobiet

Sekretne pragnienia i marzenia kobiety przedstawione za pomocą obiektywu aparatu stanowią uniwersalną opowieść o życiu każdego człowieka. Izraelska fotografka Iris Nesher uchwyciła w kadrze artystki zagłębiające się w tajemnice swojej tożsamości fizycznej i intelektualnej. Każda z kobiet, za pomocą ciała i obrazu, ukazała odbiorcy własną historię. W trakcie tegorocznych Targów Książki w Krakowie polska publiczność będzie mogła zapoznać się z tą wyjątkową powieścią pisaną fotografiami i wystawianą w galeriach oraz muzeach na całym świecie.

Smaki Izraela

smakiizraela

Izraelskie dania to festiwal smaków powstały w oparciu o kuchnię orientalną, śródziemnomorską czy prosto z Europy Środkowej. W sobotę 29 października w samym sercu krakowskiego Kazimierza, w Cheder Cafe, odbędzie się brunch połączony z dyskusją z autorką książki „Smaki Izraela”. Podczas spotkania odbędziemy smakowitą podróż po najlepszych przepisach wywodzących się z kuchni izraelskiej. Uczestnicy na pewno zakochają się w takich potrawach, jak: tabbouleh, szakszuka czy zupa z topinamburu. Spotkanie poprowadzi Nida Degutiene, która pokochała izraelską kuchnię i postanowiła napisać książkę z przepisami inspirowanymi kulturą tego kraju oraz jej osobistymi przeżyciami. Kulinarny przewodnik Nidy to pozycja smaczna i dotykająca samego serca tego kraju – bo w końcu jedzenie to jeden z podstawowych elementów kultury.

Więcej informacji o 20. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie: http://targi.krakow.pl/
Program wydarzeń towarzyszących organizowanych przez Ambasadę Izraela: http://event.targi.krakow.pl/pl/strona-glowna/targi/targi/20-miedzynarodowe-targi-ksiazki-w-krakowie/izrael-gosc-honorowy/program-towarzyszacy.html