Projekcja filmu “Raise the Roof” w Krakowie

Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie zaprasza na projekcję filmu “Raise the Roof” i wykład Ewy Małkowskiej-Bieniek – 17 października, godz. 17.

“Raise the Roof” – film dokumentalny (reż. Yari i Cary Wolinsky), 2015, USA, 85 min – historia odbudowy XVIII-wiecznej drewnianej synagogi z Gwoźdźca, obecnie będącej częścią wystawy stałej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Film w j. angielskim, napisy w j. polskim

Projekcja filmu poprzedzona będzie wykładem Ewy Małkowskiej-Bieniek pt. “Czekając na Mesjasza…Ikonografia malowideł z Gwoźdźca w kontekście historycznym”

Geograficzne położenie Gwoźdźca na Pokuciu, krainie słynącej z wielokulturowości, sprzyjało tolerancji w kontaktach z wyznawcami różnych religii. Z drugiej strony wewnętrzne herezje znajdowały tutaj podatny grunt, w wielu okolicznych gminach działali zwolennicy Sabataja Cwi, uważanego za Mesjasza. Co kryje się pod wizerunkami lewiatana, trzech zajęcy złączonych uszami, trzech ryb tworzących jedną całość, czy też jednorożca wkładającego swój róg w paszczę lwa?

Ewa Małkowska-Bieniek – historyk sztuki, studiowała na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1988 r. zajmuje się sztuką i kulturą żydowską. Archiwizowała zdjęcia starej Warszawy i kresowych posiadłości magnackich w Archiwum Dokumentacji Fotograficznej Polskiej Akademii Nauk. Od 2008 r. pracuje jako kurator galerii „Miasteczko” ( XVII – XVIII w.), stanowiącej część Wystawy Głównej w Muzeum Historii Żydów Polskich. Opublikowała m.in.: “Synagoga na Tłomackiem”, 1991; “Polskie judaika jako magnes turystyczny”; 2009; “Opowieść o Przymierzu i czasach ostatecznych. Próba analizy ikonograficznej malowideł sklepienia synagogi w Gwoźdźcu”; Biuletyn Historii Sztuki 2/2013; “Warszawa, Warsze”; katalog wystawy MHŻP i aplikacja mobilna pod tym samym tytułem.

Wstęp wolny