Medyczna marihuana trafi do izraelskiej sieci Super-Pharm

Medyczna marihuana ma być dostępna w aptekach największej izraelskiej sieci Super-Pharm.

W minionych tygodniach przedstawiciele tej firmy prowadzili rozmowy w Ministerstwie Zdrowia, których celem jest ułatwienie dostępu do tego środka dla chorych. Wprawdzie medyczna marihuana jest dostępna w Izraelu już od wczesnych lat 90-tych ubiegłego wieku, to pacjenci musieli ją kupować w specjalnych punktach sprzedaży. W ubiegłym roku ministerstwo podjęło decyzję o udostępnieniu marihuany na receptę w aptekach. Zgodnie z informacjami gazety Haarec, dystrybucją ma zając się sieć Super-Pharm. Nie jest jeszcze znany dokładny termin, w którym ma to nastąpić.

„Super-Pharm jest siecią ściśle przestrzegająca zasad narzucanych przez Ministerstwo Zdrowia i wspierającą reformy mające na celu ułatwienie życia pacjentom” – czytamy w oświadczeniu. „Obecnie prowadzimy badania, których celem jest rozważenie wszelkich aspektów tego przedsięwzięcia z intencją włączenia się do tego programu”

O ułatwieniu dostępu do medycznej marihuany pozytywnie wypowiada się również Towarzystwo Farmaceutyczne Izraela.

„Apteka to naszym zdaniem właściwe miejsce do jej sprzedaży, podobnie jak innych środków narkotycznych” – oświadczył Haarec Miki Ofer, były przewodniczący tej organizacji. „Nie bez znaczenia jest również aspekt ekonomiczny, jako że to przedsięwzięcie będzie dodatkowym źródłem dochodu dla aptek”.

Obecnie z medycznej marihuany korzysta około 29000 Izraelczyków.