Szansa na pokój. Przedstawiciele izraelskich religii w Polsce

Reprezentanci kilku religii obecnych w Izraelu przyjechali z kilkudniową wizytą do Polski. W niedzielę w synagodze Nożyków spotkali się ze społecznością żydowską, w poniedziałek zwiedzą muzeum Polin i cmentarz na Okopowej. Później pojadą do Krakowa, gdzie spotkają się z kardynałem Stanisławem Dziwiszem oraz członkami tamtejszej gminy żydowskiej. W środę delegacja odwiedzi muzeum Auschwitz i spotka się z polskimi biskupami.

W spotkaniu z delegacją w synagodze Nożyków wzięli udział: ambasador Izraela Anna Azari, wice-ambasador Ruth Cohen Dar, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik, Alicja Schnepf z Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata oraz ok. 10 członków i sympatyków gminy żydowskiej. Przewodnicząca GWŻ tłumaczyła niską frekwencję wśród członków gminy okresem świątecznym i wyjazdami wielu osób do rodzin. Wbrew zapowiedziom w spotkaniu nie uczestniczył ani naczelny rabin aszkenazyjski Izraela Dawid Lau, ani prezes Międzynarodowego Komitetu ds. Międzyreligijnych rabin Dawid Rosen.

Członkowie i sympatycy GWŻ w Warszawie oczekujący na przybycie delegacji z Izraela.

Członkowie i sympatycy GWŻ w Warszawie oczekujący na przybycie delegacji z Izraela.

Delegacja z Izraela oraz członkowie i sympatycy GWŻ w Warszawie podczas spotkania w synagodze Nożyków.

Delegacja z Izraela oraz członkowie i sympatycy GWŻ w Warszawie podczas spotkania w synagodze Nożyków.

– Gmina żydowska w Warszawie ma siedmiuset członków, na ok. 2-3 tysiące Żydów mieszkających w stolicy – powiedziała Anna Chipczyńska, witając gości z Izraela.

– Żydowskie życie w Polsce to unikatowe doświadczenie. Przed wojną Polska była centrum aszkenazyjskiego świata i jedną z najbardziej dynamicznych wspólnot żydowskich – podkreślał Michael Schudrich, który opowiadał też o odrodzeniu się społeczności żydowskiej w Polsce po upadku komunizmu. Wspominał również o 1400 cmentarzach, którymi muszą opiekować się gminy. Jego zdaniem najważniejsza idea przyświecająca polskim Żydom to „zachować przeszłość, pamiętać Szoa i budować przyszłość”.

Ruth Cohen Dar podkreśliła w rozmowie z portalem Jewish.pl, że w tym wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele najważniejszych religii w Izraelu. – Dali jasny sygnał, że zrobią wszystko, by uczyć przyszłe pokolenia o szacunku dla pamięci, szacunku dla innych ludzi, tolerancji, walce z ekstremizmami i antysemityzmem, który jest coraz bardziej widoczny w ostatnim czasie. Mamy nadzieję, że przybliży to perspektywę pokoju w Izraelu. Tutaj widzimy razem muzułmanów, chrześcijan, Żydów, bahajów siedzących wspólnie, rozmawiających, prowadzących dialog. To daje nadzieję, że pokój jest możliwy i pewnego dnia się stanie.

KM