„Bracia Hirszenbergowie – w poszukiwaniu ziemi obiecanej”

Samuel Hirszenberg; Jerozolima [Uliczka miasta nocą]; obraz z kolekcji Muzeum Miasta Łodzi

„Bracia Hirszenbergowie – w poszukiwaniu ziemi obiecanej” to nowa wystawa Muzeum Miasta Łodzi.

Pierwsza od ponad 80 lat, unikalna w skali międzynarodowej, monograficzna wystawa Samuela Hirszenberga oraz jego braci: Leona (malarza) i Henryka (architekta), na którą złoży się około 100 wybitnych dzieł sztuki związanych z różnymi formami działań artystów i ich artystycznego otoczenia, wypożyczonych z instytucji polskich i zagranicznych oraz od osób prywatnych. Będzie to kolejny milowy krok w odkrywaniu spuścizny artystycznej najwybitniejszych artystów żydowskich polskiego pochodzenia, a tym samym w podnoszeniu lokalnej świadomości na temat historii miasta tworzonego przez wielokulturową społeczność.

Wystawę poprzedzają prace konserwatorskie czterech monumentalnych obrazów Samuela Hirszenberga znajdujących się w Muzeum Miasta Łodzi, a towarzyszyć jej będą: program edukacyjny zachęcający do aktywnego zwiedzania, multimedialne aplikacje prezentujące historię reprezentacyjnych sal Pałacu i dwujęzyczne wydawnictwo (2017 r.).

Osoba Samuela Hirszenberga, uważanego za jednego z prekursorów sztuki żydowskiej w Polsce, jest silnie związana z siedzibą Muzeum Miasta Łodzi, posiadającego wyjątkową w skali światowej spuściznę po artyście. Pałac Poznańskich (wpisany od 2015 roku na listę pomników historii), w którym mieści się muzeum, należał bowiem do najbardziej znanego żydowskiego fabrykanta w Łodzi – Izraela Kalmanowicza Poznańskiego i jego synów, będących mecenasami artysty. To właśnie Hirszenberg jest autorem monumentalnych obrazów stanowiących ozdobę dwóch reprezentacyjnych sal Pałacu (jedynych tego typu zachowanych na świecie), zaprojektowanych jako element wystroju pomieszczenia. Niektóre z nich, np: „Pejzaż ze sceną rodzajową”, „Krajobraz z jeźdźcem”, „Kobieta z lirą”, „Dziewczyna z owocami”, są nadal elementem wyposażenia Sali Jadalnej Pałacu, inne jak: „Akt kobiecy”, „Pasterz grający na fujarce”, „Akt kobiecy-Laura”, zachowane z wojennej pożogi, znajdują się w posiadaniu Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Sztuki w Łodzi i prywatnych kolekcjonerów.

Wstępem do tegorocznej wystawy była zorganizowana w roku 2015 przy okazji wystawy „Dziedzictwo dwóch kultur. Kolekcja rodziny Poznańskich z Muzeum Polskiego w Rapperswilu” Międzynarodowa Konferencja “Bracia Hirszenbergowie – w poszukiwaniu ziemi obiecanej”. Przedstawiono na niej głosami najwybitniejszych ekspertów z Polski i Izraela rolę Samuela, Leona i Henryka Hirszenbergów dla polskiej, żydowskiej i europejskiej kultury oraz podsumowano dotychczasową wiedzę o ich życiu i twórczości. Podjęta wówczas współpraca z Żydowskim Instytutem Historycznym w Warszawie będzie kontynuowana także i teraz. Planowane są wspólne prace badawcze nad twórczością braci, towarzyszące działania edukacyjne i druga odsłona wystawy w siedzibie Instytutu, w Warszawie, w dniach: 30 marca – 4 czerwca 2017 r.

Wystawa w Muzeum Miasta Łodzi czynna będzie od 24 listopada 2016 r. do 5 marca 2017 r.
Miejsce: Galeria Wystaw Czasowych, Galeria „W biegu”, Sala Jadalna, Sala Lustrzana
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Kurator: Adam Klimczak
Wernisaż: 24 listopada (czwartek), godz. 18:00