Parlament Europejski przeciwko propagandzie ISIS

W środę Parlament Europejski będzie głosował nad rezolucją dotyczącą przeciwdziałania wrogiej propagandzie stron trzecich. Chodzi o Rosję i Państwo Islamskie (ISIS). Sprawozdawcą projektu jest Anna Fotyga.

Rząd rosyjski i islamistyczne organizacje terrorystyczne prowadzą wojnę informacyjną, której celem jest zakwestionowanie wartości demokratycznych i doprowadzenie do rozłamu w Europie. Promują przemoc, stosują szereg narzędzi takich jak pseudoagencje informacyjne i internetowy trolling – taka ocena sytuacji zawarta jest w projekcie rezolucji, który będzie dyskutowany we wtorek i głosowany w środę.

Unia Europejska znajduje się pod rosnącą presją, aby przeciwdziałać kampaniom dezinformacji i propagandzie stosowanej przez takie kraje jak Rosja i przez podmioty niepaństwowe, takie jak ISIS/Daisz, Al-Kaida czy inne dżihadystyczne grupy terrorystyczne. Posłowie uważają jednak, że zwalczanie jednej propagandy drugą jest przeciwskuteczne i zalecają upowszechnianie wiedzy oraz kształtowanie umiejętności korzystania z internetowych środków przekazu