Młoda Polska Filharmonia & Yigal Meltzer w Muzeum Polin

Młoda Polska filharmonia, fot. Magda Starowieyska

Już po raz dziesiąty Młoda Polska Filharmonia – orkiestra działająca jako projekt Fundacji Zwierciadło – rusza w trasę koncertową. Muzycy zagrają pod batutą Adama Klocka. Gościnnie wystąpi Yigal Meltzer – pierwszy trębacz Izraelskiej Orkiestry Filharmonicznej. Koncert w audytorium Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbędzie się 22 listopada. W programie koncertu znalazły się utwory Hummela, Mozarta i Beethovena.

Młoda Polska Filharmonia to jedyna w Polsce młodzieżowa orkiestra dotowana z prywatnych funduszy, złożona z 43 najbardziej uzdolnionych uczniów szkół muzycznych oraz studentów uczelni muzycznych w wieku 16-21 lat. Stypendyści Młodej Polskiej Filharmonii to laureaci międzynarodowych konkursów muzycznych, osoby o niezwykłym talencie i wielu różnorodnych pasjach. Muzycy, którzy już dziś dostają się do międzynarodowych orkiestr świata. W ramach ostatnich 9 tras koncertowych muzycy zagrali 39 koncertów, które łącznie obejrzało blisko 45 tysięcy osób m.in. w Szanghaju, w ramach prestiżowego MISA Festival 2015, gdzie przyjechali na zaproszenie Long Yu – światowej sławy dyrygenta i dyrektora Music In Summer Air.

W programie jesiennej trasy koncertowej Młodej Polskiej Filharmonii publiczność usłyszy Koncert na trąbkę Es-dur Johanna Nepomuka Hummela, Symfonię koncertującą Es-dur, KV 297b Wolfganga Amadeusza Mozarta na flet, klarnet, róg i fagot oraz Symfonię nr 3 Es-dur op. 55 “Eroica” Ludwiga Van Beethovena.

Yigal Meltzer to charyzmatyczny muzyk koncertujący na całym świecie, mianowany w 2001 roku pierwszym trębaczem Izraelskiej Orkiestry Filharmonicznej. Występował w roli solisty pod batutą wybitnych dyrygentów: Kenta Nagano, George’a Pehlivanyana, Kazushiego Ono i Mendy Rodan oraz grał z tak wiodącymi orkiestrami jak Israel Chamber Orchestra, Camerata Orchestra Jerusalem, The Tel- Aviv Soloists, The Be’er Sheva Chamber Orchestra i Musica Nova Ensemble. Yigal jest również członkiem kwintetu oraz oktetu na instrumenty dęte Israel Philharmonic, jak i Tempera Ensemble.

Adam Klocek dyrygent i kompozytor jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Kaliskiej oraz dyrektorem artystycznym Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana. Jest także pomysłodawcą i współtwórcą płyty „Night in Calisia”, która zdobyła Grammy 2014 w kategorii „Najlepszy album dużego zespołu jazzowego”.

Fundatorami projektu Młoda Polska Filharmonia są Sławomir Smołokowski i Grzegorz Jankilewicz.

22 listopada godz. 19:00, bilety: 30 PLN, do kupienia w kasach muzeum i internetowym systemie sprzedaży bilety.polin.pl.