Film o japońskim Sprawiedliwym oraz nagrody dla Tada Taubego i Martina Landaua

Tłumy widzów, czekających w długiej kolejce na wejście do muzeum Polin; szczelnie wypełniona sala; przedstawiciele korpusu dyplomatycznego Izraela, Litwy, Argentyny, Austrii i Japonii; reprezentanci JCC Warszawa, Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, Centrum Taubego – tak wyglądał pierwszy dzień 14. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej.

Ceremonia otwarcia rozpoczęła się projekcją filmu “Persona Non Grata” w reżyserii Cellina Glucka. Jest to poruszająca opowieść o japońskim dyplomacie Chiune Sugiharze, który w czasie drugiej wojny światowej jako konsul na Litwie uratował kilka tysięcy Żydów. Sugihara, nazywany japońskim Schindlerem, jest jedynym Japończykiem, który otrzymał tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

W czasie gali wręczono również Nagrody “Camera Davida”. Otrzymali je filantrop Tad Taube i aktor Martin Landau. W imieniu Tada Taubego wyróżnienie odebrała przedstawicielka Centrum, Helise Liberman. “Cieszę się, że w tym miejscu, będącym centrum kultury żydowskiej zostaje pokazany taki film.. Festiwal od wielu lat prezentuje tematykę żydowską” – napisał Tad Taube, podkreślając, że to dla niego zaszczyt, bo od 14 lat prowadzi swoją misję filantropijną. Sam, jako dziecko, grał kilka razy w Kalifornii w filmach propagandowych głównie dzieci imigrantów.

Widzom, za tak liczne przybycie, podziękował reżyser filmu “Persona Non Grata”, Cellin Gluck. To jego czwarty pobyt w Polsce. Zapewnia, że wszędzie, gdzie pokazywany jest ten film, pojawiają się ludzie, którzy mają wizy Sugihary.

Za wybór japońskiego filmu na otwarcie festiwalu podziękował ambasador Japonii, Shigeo Matsutomi, który zanim trafił na placówkę dyplomatyczną do Polski był ambasadorem w Izraelu.

Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej potrwa do niedzieli. Szczegółowy program: https://jewish.pl/pl/2016/11/15/program-14-warszawskiego-festiwalu-filmow-o-tematyce-zydowskiej/