Anna Konik – nowa rezydencja artystyczna w Polin

Anna Konik we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, realizuje projekt filmowy opowiadający o jej rodzinnym miasteczku Dobrodzieniu. Jest to próba zapisania historii i doświadczeń ludności żydowskiej, przesiedleńców z Kresów Wschodnich oraz mniejszości niemieckiej, a tym samym próba rekonstrukcji tożsamości tego niezwykłego miejsca. 5 grudnia w Muzeum POLIN odbędzie się spotkanie z artystką, na którym opowie swoim nowym projekcie.

Punktem wyjścia dla poszukiwań Anny Konik jest jej osobista historia. Demencja mamy artystki i związane z tym coraz częstsze powroty do jej rodzinnej miejscowości, Dobrodzienia, przywołały wspomnienia i w naturalny sposób obudziły zainteresowanie miejscem, ukrytymi tam historiami oraz przypomniały niegdyś niezrozumiałe sytuacje z dzieciństwa. Idąc tropem mechanizmu pamięci, procesów zapominania, wypierania, wymazywania, artystka odkrywa kolejne fakty, dotyka kolejnych tajemnic. Niszczejący majątek żydowski z grobem niemieckiego żołnierza, który został zabity przez wojska radzieckie w 1945 roku, do dzisiaj pielęgnowany przez pana Huberta, mieszkańca Dobrodzienia, popegeerowskie zabudowania należące wcześniej do żydowskiego właściciela, dom dziecka z niejasną historią więzień SB w piwnicach, mały placyk z 1948 roku, gdzie, jak powiadają, pojawia się nocami się biała dama, opuszczony cmentarz żydowski za miastem czy duże socjalistyczne kino, w którym podczas każdego seansu zrywała się taśma filmowa… Wszystkie te miejsca i ludzie o nich opowiadający budują historię o czymś, czego już ma, choć pozostaje jeszcze żywe w pamięci.

Anna Konik jest artystką wizualną, tworzy wideo instalacje, fotografie i rysunki. Studiowała na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Krzysztofa M. Bednarskiego i prof. Grzegorza Kowalskiego, gdzie w 2000 roku obroniła pracę dyplomową. W 2012 roku uzyskała tytuł doktora sztuk pięknych na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii tej samej uczelni. W roku 2009 była nominowana do nagrody Deutsche Banku Spojrzenia 2009 oraz do Paszportu Polityki. Wykładała gościnnie na Uniwersytecie w Bielefeld, Uniwersytecie Humboldta w Berlinie, Sommerakademie w Salzburgu czy Uniwerstecie Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jest laureatką licznych stypendiów artystycznych i naukowych a jej wystawiane na całym świecie prace znajdują się w prywatnych oraz instytucjonalnych kolekcjach sztuki, m.in: w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Galerii Arsenał Białystok czy w Kolekcji Sztuki Fundacji Leube w Gartenau-Salzburg.

Spotkanie z artystką: 5 grudnia, godz. 18:00

Prezentację projektu i spotkanie z artystką poprowadzi dr hab. Roma Sendyka z Katedry Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego.