Sąd Najwyższy zdecydował w sprawie modlitw kobiet

Rząd Izraela ma czas do 1 lutego na zaprezentowanie “ważnych powodów”, dla których kobiety nie mogą czytać na głos zwojów Tory w czasie modlitwy przy Ścianie Zachodniej w Jerozolimie.

W środę Sąd Najwyższy Izraela zdecydował, że kobiety powinny mieć możliwość czytania Tory przy Ścianie Zachodniej oraz nie mogą być przeszukiwane przez członków Fundacji Ściany Zachodniej, którzy sprawdzają, czy nie wnoszą tam przedmiotów religijnych.

Jeśli rząd nie poda “ważnego powodu”, który uniemożliwia kobietom tego rodzaju modlitwę, wciąż nie wiadomo na jakiej zasadzie mogłyby one otrzymać dostęp do zwojów przechowywanych w męskiej sekcji.

“Decyzja sądu jest przejawem zarówno odwagi, jak i mądrości” – komentuje tę sprawę Anat Hoffman, przedstawicielka organizacji kobiecej.

W Izraelu od dawna toczy się dyskusja na temat modlitwy kobiet przy Ścianie Zachodniej, ważnym miejscu dla judaizmu. Ortodoksyjni Żydzi nie chcą się zgodzić na żadne zmiany i dopuścić do egalitarnych modlitw z udziałem kobiet czytających Torę oraz noszących tefilin. Część kobiet jednak walczy o prawo do praktykowania judaizmu w taki sposób, jaki same uznają za słuszny.