Anna Smolar z Paszportem Polityki

"Aktorzy żydowscy"; fot. Magda Hueckel

“Ojciec raz albo dwa coś przywiózł z podróży: raz menorę, raz kipę. Ale w dzieciństwie nigdy kontaktu z tradycją żydowską nie miałam i nic o niej nie wiedziałam” – mówi Anna Smolar, laureatka tegorocznego Paszportu Polityki, w rozmowie z Mike’m Urbaniakiem.

Anna Smolar wychowywała się we Francji. Jest absolwentką literaturoznawstwa na Sorbonie. Do Polski przyjechała w 2005, na chwilę, a została do tej pory, reżyserując kilkanaście sztuk w różnych teatrach. Najbardziej znane to “Aktorzy żydowscy” w Teatrze Żydowskim oraz “Dybuk” w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Reżyserka podejmowała się również pracy nad spektaklami dla dzieci.

Jest córką Ireny Grosfeld i Aleksandra Smolara. Jej ojciec został aresztowany za udział w protestach marca 1968, a następnie usunięty z pracy na Uniwersytecie Warszawskim. W 1971 wyjechał z Polski.

Jednym z najbardziej cenionych ostatnio spektakli Anny Smolar” są “Aktorzy żydowscy“.

Za tekst „Aktorów…” Michał Buszewicz otrzymał Nagrodę dla Młodego Twórcy na 54. Rzeszowskich Spotkaniach Teatralnych – Festiwalu Nowego Teatru (2015). “Aktorom…” przypadła też Nagroda Główna Jury dla najlepszego spektaklu na 51. Przeglądzie Teatrów Małych Form w Szczecinie (2016) oraz Nagroda aktorska na 56. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (2016).