NATO i Cahal będą ze sobą ściślej współpracować

Zastępca głównodowodzącego Siłami Obronnymi Izraela, generał Jair Golan, otworzył w czwartek w Brukseli oficjalne biuro w kwaterze głównej sił NATO. Powodem tej decyzji jest dwustronna decyzja o tym, że NATO i Cahal powinny ze sobą ściślej współpracować.

W uroczystości otwarcia biura wzięło udział ponad 100 osób. Wiele spośród nich to wysocy rangą oficerowie NATO. Podczas wspólnego spotkania zastępca Sekretarza Generalnego NATO, Rose Gottemoeler, oświadczyła, że „my w NATO zdajemy sobie sprawę z tego, że Izrael podziela nasze wartości i jest aktywnym oraz korzystnym partnerem w dialogu bliskowschodnim”.

Zainteresowanie bliższą współpracą pomiędzy Izraelem a NATO wyrażane jest już od jakiegoś czasu. Przeszkodą były reakcje Turcji, która od czasu incydentu z 2010 sprzeciwiała się stanowczo jakimkolwiek formom zacieśniania współpracy.

W 2010 izraelscy komandosi morscy weszli na pokład tureckiej jednostki Mavi Marmara płynącej jakoby z misją humanitarną do Strefy Gazy. W czasie dokonywanej inspekcji członkowie grupy aktywistów stawili zbrojny opór, w wyniku którego dziewięciu z nich zostało zabitych.

Obecnie, w czasie swojego pobytu w Brukseli, generał Golan odbył spotkanie z generałem Hulusi Akarem, głównodowodzącym sił tureckich.