Minister otworzył wystawę rzeźb Ostrzegi

– Naszym obowiązkiem jest sprawić, żeby miliony ofiar Holokaustu nie były anonimowe. Dlatego postanowiliśmy w obchody 75. rocznicy Akcji Reinhard i zagłady Żydów polskich dokonanej przez niemiecką III Rzeszę zainaugurować szlak edukacyjny w Warszawie wokół postaci Abrahama Ostrzegi – mówił wicepremier prof. Piotr Gliński 20 stycznia na cmentarzu żydowskim na warszawskiej Woli, gdzie minister kultury otworzył wystawę odrestaurowanych rzeźb nagrobnych Abrahama Ostrzegi, rzeźbiarza, reformatora sztuki żydowskiej, ofiary Holokaustu.

– Pamięć o historycznej obecności społeczności żydowskiej w Polsce istnieje, ale naszym obowiązkiem jest sprawić, aby miliony ofiar Holokaustu nie były anonimowe.

– Te rzeźby to właściwie jedyne, co pozostało po Abrahamie Ostrzedze. Nie ma zdjęć, dokumentacji czy nawet ulicy, przy której stała jego pracownia. Ale nie zapominajmy, że cmentarz, na którym się znajdujemy, jest jednym z pięciu najważniejszych dla polski cmentarzy – takich jak Łyczakowski, czy na Rossie – bo spoczywają na nim ludzie zasłużeni dla budowy Rzeczpospolitej, świata nauki, sztuki i kultury – powiedział Michał Laszczkowski, kurator wystawy, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego. Mam nadzieję, że dzisiejsza wystawa sprawi, że warszawiacy będą ten cmentarz odwiedzać częściej. To największy jak dotąd projekt konserwatorski na Okopowej, który nie mógłby dojść do skutku, gdyby nie wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz Stołecznego Konserwatora Zabytków.

– Postanowiliśmy wspólnie udać się w podróż w przeszłość. Razem z Fundacją Dziedzictwa Kulturowego udało się nam odremontować ponad dwadzieścia macew – powiedziała Anna Chipczyńska z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. – Ten cmentarz jest najliczniej odwiedzany przez Żydów świata. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych cmentarzy na świecie.

– Reprezentując prezydenta Andrzeja Dudę powinienem przypomnieć, ze gdy mówił o stosunkach polsko-żydowskich, używał terminu „Rzeczpospolita Przyjaciół” – powiedział podsekretarz stanu w kancelarii prezydenta Wojciech Kolarski. – Abraham Ostrzega był obywatelem tej Rzeczypospolitej Przyjaciół. Dzisiejsza uroczystość dzięki władzom RP przynosi nadzieję, że jego spuścizna zostanie przekazana obywatelom.

Jesienią 2016 Fundacja Dziedzictwa Kulturowego przeprowadziła na cmentarzu żydowskim na Okopowej największy dotąd projekt renowacyjny. Jego efektem jest wytyczenie swoistego szlaku, którym zwiedzający cmentarz jest w stanie przejść, korzystając z przygotowanej mapy i systemu markerów. Równolegle, w warszawskiej Zachęcie, zaprezentowano wystawę współczesnych artystów – której tytułem jest imię i nazwisko rzeźbiarza.