Ivanka Trump i Jared Kushner mogą podróżować w ten Szabat

Córka prezydenta-elekta Ivanka Trump i jej mąż Jared Kushner, którzy oboje są ortodoksyjnymi Żydami, otrzymali rabiniczne pozwolenie na podróżowanie samochodem w czasie najbliższego Szabatu ze względów bezpieczeństwa.

W piątek odbędzie się uroczyste zaprzysiężenie Donalda Trumpa. Po uroczystości przewidziana jest parada, a potem trzy oficjalne bale w piątkowy wieczór. Ze względu na Szabat Kuchnerowie powinni udać się na uroczystości piechotą. Nie byłoby to jednak zgodne z wymogami bezpieczeństwa. Dlatego, zgodnie z zasadą judaizmu, która nakazuje chronić życie nawet wbrew regułom religijnym, będą mogli tego dnia jeździć samochodem.

Ivanka Trump przeszła na judaizm przed ślubem z Jaredem Kushnerem w 2009. Kushner odegrał znaczącą rolę w kampanii prezydenckiej swojego teścia, a teraz otrzyma stanowisko specjalnego doradcy w Białym Domu. Zajmie się sprawami związanymi z pokojem na Bliskim Wschodzie oraz handlem. Ivanka poinformowała, że nie zajmie żadnego stanowiska w administracji swojego ojca.