Otwarcie wystawy poświęconej Abrahamowi Ostrzedze

– Nie ma zdjęć, dokumentacji; nie ma domu, ulicy, pracowni. Pozostały tylko nagrobki – na żydowskich cmentarzach Łodzi i Warszawy i na warszawskim cmentarzu ewangelickim – mówił na otwarciu wystawy poświęconej Abrahamowi Ostrzedze w warszawskiej Zachęcie Michał Laszczkowski, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego, która koordynowała i prowadziła projekt renowacji ponad dwudziestu nagrobków Ostrzegi z cmentarza żydowskiego na ul. Okopowej w Warszawie.

Prace przeprowadzono ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Abraham Ostrzega urodził się w 1889 roku w Okuniewie, tworzył rzeźby, popiersia, projekty, ceniony był przede wszystkim jako twórca rzeźby sepulkralnej. Był inicjatorem i współorganizatorem Żydowskiego Towarzystwa Krzewienia Sztuk Pięknych. W sierpniu 1942 roku zginał tak, jak wielu artystów żydowskich.

Najbardziej znany ze swych nagrobków, sam został jedną z tysięcy ofiar bez grobu – czytamy w przygotowanej przez Fundację mapie pomników autorstwa Ostrzegi, znajdujących się na cmentarzu będącym własnością Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

– Wystawa jest bilokacyjna – powiedziała Hanna Wróblewska, dyrektorka warszawskiej Zachęty. – Zaprosiłam do współpracy artystów, do których mam zaufanie i nie zawiedli moich oczekiwań. Zachęcam do odwiedzenia naszej wystawy i cmentarza na Okopowej. Ten projekt to przygoda, ale i dowód na to, jaką moc ma sztuka współczesna.

– Dziękuję Fundacji Dziedzictwa Kulturowego za pomoc i zwrócenie uwagi na problem cmentarzy żydowskich w Polsce – powiedziała Anna Chipczyńska, przewodnicząca gminy warszawskiej. – Niech ta wystawa mówi o tym przed czym nas przestrzega Abraham Ostrzega.

Jutro o godzinie 12 na cmentarzu żydowskim na Okopowej otwarcie wystawy prezentującej poddane renowacji nagrobki.