Rozpoczęcie prac na terenie muzeum w Sobiborze

Wizualizacja muzeum w Sobiborze.

Od 1 marca nieczynne będzie Muzeum w Sobiborze. Jest to związane z planowanymi pracami budowlanymi oraz zabezpieczeniem masowych mogił z prochami ofiar obozu. To pierwszy etap realizacji międzynarodowego projektu utworzenia Muzeum – Miejsca Pamięci na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze. Powstaje ono według projektu architektoniczno-artystycznego opracowanego przez zespół architektów w składzie: Marcin Urbanek, Piotr Michalewicz, Łukasz Mieszkowski i Marcin Tańsk.

Zgodnie z projektem architektonicznym polana masowych grobów na terenie byłego obozu zostanie pokryta warstwą geowłókniny. Następnie na tym obszarze zostanie wysypane kruszywo z białego marmuru. Prace te będą odbywały się pod nadzorem Komisji Rabinicznej do spraw cmentarzy.

Prowadzone będą również prace przy budowie budynku muzealnego o powierzchni użytkowej ok. 760 m kwadratowych. – Zgodnie z projektem będzie się on składał z sali wystawowej (350 m 2) mieszczącej stałą ekspozycję historyczną dokumentującą dzieje obozu zagłady w Sobiborze. Oprócz tego w budynku znajdą się m.in.: sala edukacyjna, magazyn zbiorów, pomieszczenia służbowe oraz punkt informacji i obsługi zwiedzających – poinformowała nasz portal Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzecznik prasowy Muzeum na Majdanku.

Do końca tego roku gotowe będzie zabezpieczenie polany masowych grobów, a także budynek muzealny w stanie surowym. – Tempo i harmonogram dalszych prac uzależniony jest od decyzji Grupy Sterującej, która nadal rozstrzyga pewne kwestie związane z elementami upamiętnienia – mówi Agnieszka Kowalczyk-Nowak. – Liczymy na to, że wszystkie prace, łącznie z przygotowaniem wystawy, zostaną zakończone w 2019 roku.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!