Niemcy przeznaczą milion euro na budowę wystawy w Sobiborze

Wizualizacja muzeum w Sobiborze.

Niemcy przekażą milion euro na budowę muzeum w Sobiborze. Pieniądze zostaną przeznaczone na stworzenie wystawy stałej, która ma zostać otwarta za dwa lata. Porozumienie w tej sprawie podpisano w ubiegłym tygodniu.

Niemiecki rząd przekaże milion euro Fundacji Auschwitz-Birkenau. Wystawa ma zostać otwarta za dwa lata. Obecnie powstaje budynek, w którym miałaby się znaleźć.

Utworzenie wystawy stałej jest częścią realizowanej przez Polskę we współpracy z Izraelem, Holandią i Słowacją budowy nowego Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze. Partnerami są: Fundacja Auschwitz-Birkenau oraz Państwowe Muzeum na Majdanku. Główne prace mają zostać przeprowadzone w roku 2019 i 2020.

Ambasador Niemiec, Rolf Nikel, podpisując umowę o przekazaniu funduszy, podkreślił: „Podtrzymywanie pamięci i angażowanie się na rzecz prawdy historycznej oznacza więc, że także my w dzisiejszych czasach musimy przekazać młodemu pokoleniu szacunek dla każdego człowieka, niezależnie od jego pochodzenia etnicznego, wyznania, poglądów politycznych czy zdrowia psychicznego”.

Obóz zagłady w Sobiborze funkcjonował od maja 1942 do października 1943. Niemcy zamordowali tam od 170 do 300 tys. Żydów z Polski, Holandii, Słowacji, Czech, Francji, Niemiec i Białorusi. 14 października 1943 r. w obozie wybuchło powstanie, dzięki któremu część więźniów uciekła. Było to jedno z trzech – obok Treblinki i Auschwitz-Birkenau – powstań w obozach zagłady.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!