Ratowanie lokalnej pamięci zagłady Żydów – wykład Antoniego Sułka

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich Polin / Facebook

Ponad siedemdziesiąt lat po II Wojnie Światowej Zagłada Żydów jest nadal obecna w pamięci zbiorowej, rodzinnej, a nawet biograficznej wsi polskiej. Żyją jeszcze bowiem jej bezpośredni, naoczni świadkowie. W ostatnich latach profesor Antonii Sułek z Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadził badanie pokładów tej pamięci, w jej lokalnym wymiarze. Zwrócił on uwagę zarówno na prześladowania, jak i ratowanie Żydów na przykładzie jednej okolicy w województwie lubelskim. Wykład organizowany w Muzeum POLIN będzie poświęcony właśnie tym zagadnieniom.

20 kwietnia (czwartek), 18:00, wstęp wolny

Profesor Antoni Sułek jest “badaczem-tubylcem” – eksplorował region swego pochodzenia. Zapisał kilkadziesiąt rozmów z ludźmi starszego pokolenia mieszkającymi lub pochodzącymi z tej okolicy. W doborze rozmówców kierował się wskazówkami mieszkańców, wspomnieniami ocalałych Żydów oraz własną znajomością terenu.

Odnalezienie w lokalnej pamięci wielu obrazów Zagłady sprawiły, że terenowy badacz Zagłady nieoczekiwanie stał się jej świadkiem – świadkiem drugiej generacji.

Świadek to nie tylko ktoś, kto coś widział, uczestniczył na bieżąco hic et hoc i dzięki temu wie. To także ktoś, kto o tym może i powinien prawdziwie opowiedzieć, “zaświadczyć”. Zwłaszcza wtedy, gdy stał się depozytariuszem ukrywanej lub znikającej wiedzy o okresie Zagłady lub jest jedynym jej zewnętrznym posiadaczem.

W tej perspektywie, socjologiczne badanie Zagłady staje się zadaniem moralnym. Wykład odkryje przed państwem na czym ono polega.

Patronem medialnym wydarzenia jest Jewish.pl.

Program GEOP finansuje pobyty badawcze dla doktorantów i postdoktorantów, seminaria, wykłady gościnne, konferencje oraz warsztaty. Program jest skierowany do naukowców w różnych stadiach kariery oraz przedstawicieli różnych dziedzin, w tym historii, nauk politycznych, literatury, historii sztuki, muzykologii, teatrologii, filozofii, religii, socjologii, antropologii i prawa.

Misją programu Global Education Outreach Program (GEOP) jest promowanie studiów nad historią i kulturą Żydów polskich na arenie międzynarodowej poprzez wspieranie badań i wymiany naukowej. Dzięki współpracy z ośrodkami akademickimi i badawczymi w Polsce, Europie, Ameryce Północnej, Izraelu, Rosji i Australii Muzeum POLIN jest prężnie rozwijającym się centrum debaty naukowej i wiedzy.

Program GEOP możliwy jest dzięki wsparciu Fundacji Taubego na rzecz Życia i Kultury Żydowskiej, The William K. Bowes, Jr. Foundation oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.