Riwlin: Horror Zagłady sprawia, że Izrael musi pomóc Syryjczykom

Syria, fot. Christiaan Triebert, Creative Commons Attribution 2.0 Generic

Prezydent Izraela, Reuwen Riwlin, określił atak przy pomocy gazu na syryjskich cywili jako “plamę na honorze ludzkości”. Wzywa też społeczność międzynarodową do podjęcia natychmiastowych działań w celu zakończenia “morderczego szaleństwa”.

We wtorek wieczorem Riwlin powiedział, że Izrael nie może pozostać obojętny na gazowanie syryjskich cywilów. Zaoferował kontynuowanie pomocy ofiarom syryjskiej wojny domowej.

“My, jako ludzie, którzy przeżyli największe okrucieństwo i z popiołów stworzyli silny i bezpieczny naród, będziemy robić wszystko, co możemy, by kontynuować pomoc ocalałym z horroru w Syrii” – napisał prezydent w oświadczeniu. “Wiemy aż nadto dobrze, jak niebezpieczna może być cisza. Nie możemy pozostać niemi”.

We wtorek pojawiły się informacje o ataku z użyciem broni chemicznej w mieście Idlib w Syrii. Zginęło kilkadziesiąt osób, w tym wiele dzieci. Użycie sarinu wywołało oburzenie na całym świecie. Izraelscy politycy, niezależnie od partyjnej przynależności, potępili atak i wezwali społeczność międzynarodową do działania.

Organizacje broniące praw człowieka obarczyły odpowiedzialnością za atak prezydenta Baszara al-Assada, który jednak nie przyznaje, by jego wojska używały broni chemicznej.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!