Trwa rozbiórka siedziby Teatru Żydowskiego

W piątek rozpoczęła się rozbiórka budynku Teatru Żydowskiego. Aktorzy, pracownicy i widzowie przyszli pożegnać się z tym miejscem w sobotę. Jednocześnie dyrektor Teatru, Gołda Tencer, została skreślona z listy członków Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce za to, że “blokowała powstanie nowego budynku”.

Przy placu Grzybowskim, gdzie do niedawna miał swoją siedzibę Teatr, TSKŻ oraz instytucje użyteczności publicznej, powstanie nowy wieżowiec. Inwestor obiecuje, że znajdzie się w nim miejsce dla Teatru.

Budynek, którego rozbiórka się właśnie zaczęła, powstał w drugiej połowie lat 60. dzięki wsparciu finansowemu American Jewish Joint Distribution Committee. Joint nie mógł przekazać pieniędzy Teatrowi, ponieważ był on instytucją państwową. Dlatego fundusze trafiły do TSKŻ. Zgodnie z umową w tym miejscu miał zawsze mieć swoją siedzibę Teatr Żydowski.

W 2011 nieruchomość została przez TSKŻ sprzedana prywatnemu inwestorowi. Na części działki ma powstać budynek, w którym znajdzie się teatr oraz TSKŻ. Obok powstanie wieżowiec.

– Przyszliśmy po prostu pożegnać nasz dom, który został zbudowany dla Idy Kamińskiej. Tu są nasze dybuki, nasi aktorzy, których zostawiamy. To rozstanie strasznie boli – mówiła w sobotę Gołda Tencer.

Obecnie Teatr Żydowski wystawia swoje spektakle w tymczasowej siedzibie przy ul. Senatorskiej oraz w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa.