Medale dla zasłużonych dla dialogu polsko-żydowskiego

Paula Sawicka podczas konferencji dotyczącej akcji "Żonkile", 18.04.2017

Paula Sawicka, Piotr Wiślicki i Remigiusz Grzela znaleźli się wśród osób odznaczonych pamiątkowym medalem honorowym przyznawanym przez Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej. Uroczystość odbyła się 19 kwietnia w muzeum Polin.

Medalami honorowymi “Powstanie w Getcie Warszawskim” zostali odznaczeni historyk i etnograf dr Alina Cała, pisarz i dziennikarz Remigiusz Grzela, teolog i historyk prof. Stanisław Obirek, teolog i duchowny prawosławny ks. dr Henryk Paprocki, kolekcjoner i darczyńca muzeum Polin Marek Roefler, psycholog i działaczka społeczna Paula Sawicka, dziennikarz i publicysta Jan Turnau, przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce Piotr Wiślicki, historyk literatury dr Tomasz Żukowski oraz Ośrodek Edukacyjno-Muzealny “Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku.

Medal powstał z okazji 50. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jest on przyznawany osobom działającym na rzecz dialogu polsko-żydowskiego. “Muszę powiedzieć, że jest to medal bardzo ceniony. I co roku otrzymuje go dziesięć osób. To przede wszystkim oprócz kilku prezydentów, dyplomaci, parlamentarzyści, pisarze, dziennikarze, instytucje” – podkreśla przewodniczący Stowarzyszenia, Tomasz Miedziński.