„W magicznym domu pana Poznańskiego” w Muzeum Miasta Łodzi

Fot. Muzeum Miasta Łodzi

W Muzeum Miasta Łodzi dzieci i młodzież mogą wypożyczyć wyjątkowy przewodnik zatytułowany „W magicznym domu pana Poznańskiego”. Wydawnictwo w formie kolorowego komiksu jest efektem projektu edukacyjnego Muzeum Miasta Łodzi i Zespołu Szkół Bernardyńskich w Łodzi realizowanego od września 2016 do maja 2017 r.

Przewodnik jest dostępny bezpłatnie – wypożyczany dla chętnych na czas zwiedzania Muzeum w kasie w czterech językach: polskim, angielskim, niemieckim i francuskim.

„Młodzież gimnazjum zainspirowana historią rodziny i pałacu Poznańskich stworzyła fabułę, która daje możliwość poznania urokliwych wnętrz pałacowych” – mówi Cezary Pawlak, koordynator projektu. „Ilustrowany przewodnik stanie się uzupełnieniem zwiedzania Muzeum przez jego najmłodszych gości” – dodaje.

Punktem wyjścia do powstania komiksu stały się dzieje rodziny ważnego łódzkiego fabrykanta, jednego z twórców wielkoprzemysłowej Łodzi, Izraela Kalmanowicza Poznańskiego. Młodzież w trakcie wizyt w jego rezydencji pałacowej przy ul. Ogrodowej, zainspirowała się losami łódzkiego „magnata bawełny”.

„To sami uczniowie wpadli na pomysł formy komiksowej” – dodaje Cezary Pawlak. „Jest ona dla nich bardziej przystępna niż czarno-białe przewodniki wypełnione jedynie tekstem i zdjęciami”.

Dla tych, którzy komiksowy przewodnik chcieliby otrzymać na własność, Muzeum Miasta Łodzi przygotowało niespodziankę. W trakcie Magicznej Nocy Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej, 2 czerwca, przygotowana będzie specjalna gra, której zwycięzcy otrzymają wybrane wersje językowe komiksowych przewodników.