Szósta edycja Simchat Chajim Festival

Już 19 maja rusza szósta edycja Simchat Chajim Festival. Przez 9 niezwykłych dni, w ramach festiwalu kultury żydowskiej, odbędzie się ponad 40 wydarzeń! Ich sercem będzie Jarocin oraz Krotoszyn, a niektóre z nich zagoszczą także w Kobylinie, Koźminie Wielkopolskim, Odolanowie, Rozdrażewie i Zdunach. Simchat Chajim Festival jest organizowany przez Stowarzyszenie Krotochwile we współpracy z Krotoszyńskim Ośrodkiem Kultury, Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Jarocin oraz Muzeum Regionalnym w Jarocinie.

Simchat Chajim w języku hebrajskim oznacza „radość życia” i właśnie te słowa są motywem przewodnim Festiwalu. Pokazuje on bogactwo kultury i dziedzictwa żydowskiego, ale także piękno wielokulturowej historii południowej Wielkopolski.

Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie simchatchajim.pl/program. Udział w zdecydowanej większości wydarzeń jest bezpłatny. Natomiast spektakle i wybrane koncerty są biletowane. Bilety można kupić na stronie simchatchajim.pl/bilety, w JOK Jarocin oraz Krotoszyńskim Ośrodku Kultury. Są one dostępne w cenie 15 zł w przedsprzedaży, a od 11 maja w cenie 25 zł.

Simchat Chajim Festiwal rusza w piątek 19 maja. W ten dzień w krotoszyńskiej Galerii Refektarz odbędzie się wernisaż wystawy „Ćwiczenia oddechowe” Dawida Marszewskiego. Natomiast w Jarocinie, o godz. 20:00 atmosferę rozgrzeje energiczny zespół Klezmafour, znany również z programu Mam Talent!

Moc atrakcji czekać będzie w sobotę 20 maja od godz. 18:00 podczas jarocińskiej Nocy Muzeów. Przestrzeń wokół synagogi ponownie wypełni żydowska kultura (ul. Śródmiejska). Odbędą się liczne warsztaty: graficzne, malowania liter i imion hebrajskich, budowania sztetla. Natomiast w budynku dawnej synagogi wysłuchać będzie można wykładu o świętach żydowskich i zobaczyć przedmioty związane z judaizmem, między innymi szofar, talit czy drejdel. Niesamowite wystawy z Żydowskiego Instytutu Historycznego podkreślą charakter i historię wnętrza. Na zakończenie Nocy Muzeów w rytm muzyki klezmerskiej porwie nas zespół Sztetl, koncert rozpocznie się o godz. 20:30. Wszystkie wydarzenia w ramach jarocińskiej Nocy Muzeów są bezpłatne.

W maju przypada 130. rocznica urodzin światowej sławy grafika Jakoba Steinhardta, dlatego 21 maja jarocińscy cykliści odwiedzą Żerków, miejsce jego narodzin. Rajd rowerowy poprzedzi spotkanie z Mateuszem Franckiewiczem, autorem bloga „Izrael od kuchni”.

Wieczorem 21 maja w Krotoszynie zabrzmi muzyka. W Kościele pw. Św. Jana Chrzciciela o godz. 19:30 wyjątkowy koncert organowy „Jedno drzewo – wspólne korzenie”. W nietypowej iluminacji wnętrza Fary zabrzmi muzyczny dialog łączący Polaków, Żydów i Niemców w wykonaniu Pawła Szukalskiego. Z kolei o godz. 20:00 w Strefie Simchat Chajim zagra Rebeka, jeden z czołowych polskich zespołów wykonujących muzykę elektroniczną. Na oba niedzielne koncerty wstęp wolny.

Przez kolejne dni mieszkańcy Jarocina i Krotoszyna będą mogli zobaczyć spektakle „Opowiadania nie tylko dla dzieci” Teatru Żydowskiego i „Tuwim Julek – para buch, frazy w ruch” Teatru Małe Mi. Spotkanie z pisarką Romą Ligocką z pewnością będzie wyjątkowym przeżyciem. Z kolei o Ziemi Świętej opowie Ks. Adam Boniecki wraz z Karoliną Przewrocką-Aderet, a dziennikarka i fotografka Grażyna Banaszkiewicz przybliży niezwykłą architekturę oraz wielokulturową codzienność Izraela. Ponadto odbędą się warsztaty kulinarne, warsztaty wycinanki żydowskiej czy Czytanki dla najmłodszych.

W Strefie Simchat Chajim zaplanowano zajęcia dla seniorów (między innymi joga), jak zapewniają organizatorzy – każdy będzie mógł znaleźć tu coś dla siebie, pograć w planszówki, odpocząć.

24 maja w Krotoszynie zagra zespół Pan Przecinek & Zespół Depresyjny. Organizatorzy przygotowali również ofertę dla szkół. Młodsze dzieci wezmą udział w warsztatach drukarskich nawiązujących do postaci żydowskiego drukarza z Krotoszyna Bar Loebel Monascha, a młodzież będzie rozmawiać o otwartości i wzajemnych szacunku na warsztatach prowadzonych przez edukatorów z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN z Warszawy.

Festiwal dopełni Koncert finałowy – 26 maja o godz. 20:00 w Strefie Simchat Chajim na krotoszyńskim Rynku – zagra Karolina Cicha i Spółka. Artystka jest kompozytorką, wokalistką i multiinstrumentalistką – rozpoznawalną dzięki oryginalnej technice gry na kilku instrumentach jednocześnie. Śpiewa w językach mniejszości narodowych, w tym w jidysz.

Simchat Chajim Festival daje nowe tchnienie w życiu kulturalnym południowej Wielkopolski. Jarocin i Krotoszyn przez 9 dni będą sercem żydowskiego dziedzictwa. Wszelkie szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie simchatchajim.pl oraz na facebook.com/simchatchajim. Serdecznie zapraszamy!