“Zeznania świadków okrutniejsze od tego, co napisał Kosiński”

Konferencja prasowa przed warszawską premierą "Malowanego Ptaka", 22.05.2017

„To nie jest przyjemne pracować nad czymś, co jest bolesne, ale to część naszej historii” – tak o spektaklu „Malowany Ptak”, który warszawską premierę będzie miał 28 maja, mówi aktor Jerzy Walczak.

– Cieszymy się, że po premierze poznańskiej spektakl przyjedzie do Warszawy – mówiła podczas dzisiejszej konferencji prasowej Maja Kleczewska. – „Malowany Ptak” był zawsze dla mnie historią dziecka. Perspektywa dziecka nie jest perspektywą, z którą można polemizować.

– Ten spektakl przenosi relacje polsko-żydowskie na inny wymiar. Siłą spektaklu jest jego wielogłosowość. Na tym polega demokracja i wolność artystyczna – zapewnia Roman Pawłowski, zastępca dyrektora artystycznego do spraw programowych TR Warszawa, który współpracuje z Teatrem Żydowskim przy tej realizacji. – Udostępnienie sceny TR Warszawa to gest solidarności, wsparcia dla bezdomnego teatru.

– Spotkanie z Mają Kleczewską i Łukaszem Chotkowskim było dla mnie ważne – podkreśla Jerzy Walczak, który występuje w „Malowanym Ptaku”. – Na próbach czuję się wolny. Czuję, że mogę zrobić wszystko. Mam przywilej grania w przedstawieniach, których tematy mnie poruszają. To ważne, żebyś wiedzieli, że nie jesteśmy MY i ONI. Wszyscy jesteśmy MY albo wszyscy jesteśmy ONI. Będę się sprzeciwiał wycinaniu wątków, które są niewygodne w historii. To nie jest przyjemne pracować nad czymś, co jest bolesne, ale to część naszej historii. „Malowany Ptak” to tylko książka. Historia pokazała, że to, co się działo na wsiach w latach 40. przekracza wyobrażenie pisarza. Zeznania świadków są okrutniejsze od tego, co napisał Kosiński.

– Były różne prawdy i nauczmy się o nich mówić – dodała dyrektor Teatru Żydowskiego, Gołda Tencer.

– W Polsce wychodzi dużo książek, które próbują pokazać historię w prawdzie – przypomniał Łukasz Chotkowski, odpowiedzialny za dramaturgię i scenariusz spektaklu. – My nigdy nie traktowaliśmy „Malowanego Ptaka” jako powieści autobiograficznej.

W spektaklu wykorzystano fragmenty książek Anny Bikont, Jana Błońskiego, Kazimierza Brandysa, Jana Grabowskiego, Jana Tomasza Grossa, Cloude’a Lanzmanna, Barbary Engelking i innych.

Warszawska premiera spektaklu odbędzie się 28 maja. Kolejne spektakle odbędą się 29 i 30 maja w TR Warszawa/ATM Studio, ul. Wał Miedzeszyński 384. “Malowany Ptak” to wspólna produkcja Teatru Polskiego w Poznaniu i Teatru Żydowskiego w Warszawie.