Muzeum Auschwitz nagrodzone Złotym Medalem Honorowym

Fot. Paweł Sawicki

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau zostało uhonorowane Złotym Medalem Honorowym za Zasługi dla Województwa Małopolskiego. Decyzję te jednogłośnie podjęli radni sejmiku małopolskiego. Uroczyste wręczenie medali honorowych odbyło się 16 czerwca na gali w Teatrze Słowackiego w Krakowie.

– Wyróżnienie to chciałbym zadedykować wszystkim ludziom, którzy każdego dnia pracują w Muzeum po to, aby przyjeżdżający z całego świata mogli zobaczyć i poznać historię tego tragicznego miejsca. To, że jesteśmy uznawani za jedno z najważniejszych muzeów na świecie oraz fakt, że w ubiegłym roku Miejsce Pamięci odwiedziło ponad 2 miliony osób, nie bierze się znikąd. To zasługa ciężkiej pracy sztabu blisko 700 osób: od konserwatorów, poprzez muzealników, naukowców i edukatorów-przewodników, po wszystkie osoby dbające o bezpieczeństwo, obsługę odwiedzających i sprawy techniczne – powiedział dyrektor Piotr Cywiński, odbierając wyróżnienie z rąk marszałka województwa Jacka Krupy.

– Wszyscy oni poświęcają temu miejscu bardzo wiele, a większość z nich pochodzi właśnie z Małopolski, co jest istotne w kontekście tej zaszczytnej nagrody. To, że Województwo Małopolskie doceniło ich właśnie teraz, w roku 70. rocznicy utworzenia Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, to rzecz bardzo miła dla mnie i wszystkich pracowników Miejsca Pamięci – podkreślił.

W uzasadnieniu przyznania Medalu Honorowego czytamy: „Muzeum stanowi żywy pomnik tragicznego okresu historii ludzkości. Jest rozpoznawalne pod każdą szerokością geograficzną, nierozerwalnie wpisuje się w historyczny krajobraz Małopolski. Do głównych działań Muzeum należy zachowanie pozostałości poobozowych, upamiętnienie ofiar oraz prowadzenie działalności naukowej i edukacyjnej. Muzeum Auschwitz-Birkenau to pierwszoplanowy partner dla wielu instytucji na całym świecie zajmujących się historią Holokaustu i obozów koncentracyjnych. W tym roku obchodzi jubileusz 70-lecia swojej działalności.”

2 lipca 1947 r. ustawą polskiego Sejmu na obszarze dwóch zachowanych części niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady: Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau utworzono państwowe Muzeum. W 1979 r. miejsce to wpisano na Listę Obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO. Współczesne Miejsce Pamięci to m.in. Zbiory, Archiwa oraz ośrodek naukowy, konserwatorski i wydawniczy. W 2005 r., z woli byłych więźniów utworzono w Muzeum Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. W zeszłym roku Miejsce Pamięci Auschwitz odwiedziło ponad 2 miliony osób z całego świata.

Medale Honorowe za zasługi dla Małopolski wręczane są od 2011 r. przez sejmik regionu osobom i instytucjom, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju Małopolski na różnych płaszczyznach działalności, m.in. społecznej, gospodarczej i kulturalnej. Do tej pory złote medale otrzymali: kard. Franciszek Macharski, Marek Nawara (pierwszy marszałek woj. małopolskiego – pośmiertnie), kard. Stanisław Dziwisz, Wisława Szymborska, Krzysztof Penderecki, Uniwersytet Jagielloński, Królewska Katedra na Wawelu – Kapituła Metropolitalna na Wawelu, Marcin Pawlak (członek zarządu woj. małopolskiego i długoletni burmistrz Dobczyc – pośmiertnie) oraz Andrzej Wajda.