Serce bijące w jidysz

„W Warszawie biją dwa serca: polskie i żydowskie. Myślę, że to żydowskie bije w jidysz” – powiedział Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent Warszawy, podczas uroczystego zakończenia 15. Międzynarodowego Seminarium Języka i Kultury Jidysz.

Prawie sześćdziesiąt osób z kilkunastu krajów wzięło udział w uroczystości podsumowującej seminarium 20 lipca w Centrum Kultury Jidysz na warszawskim Muranowie. Uczestników, którzy przez trzy tygodnie studiowali język i jego kulturę na czterech poziomach zaawansowania, połączyła miłość do jidysz. Codziennie przez kilka godzin mówili w tym języku, słuchali wykładów, brali udział w warsztatach kaligrafii, pisania, czytania rękopisów, gotowania; śpiewali, tańczyli oraz przygotowali spektakl teatralny. W ramach programu dodatkowego zwiedzili muzeum Polin oraz Dom Kereta; wzięli udział w spacerze po Muranowie i zwiedzili żydowską Pragę. Pojechali też na jeden dzień do Kazimierza Dolnego.

Seminarium, które zorganizowano po raz piętnasty, to inicjatywy Gołdy Tencer, założycielki Fundacji Shalom i dyrektor Teatru Żydowskiego. Ona też kilkukrotnie spotykała się ze studentami, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem na temat kultury jidysz.

Organizatorem Seminarium, odbywającego się w Centrum Kultury Jidysz w Warszawie, jest Fundacja Shalom. Współorganizatorem jest Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich. Projekt jest współfinansowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny. Patronem projektu jest Muzeum Polin.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!