Sąd Apelacyjny podtrzymał wyrok skazujący Elora Azarię

Jedna z demonstracji wsparcia dla Azarii - "Jeśli nie ochronimy naszych żołnierzy, kto ochroni nas?", fot. בן נחום CC BY-SA 4.0

W niedzielę izraelski Sąd Apelacyjny rozpatrzył sprawę żołnierza Elora Azarii, który w styczniu został skazany za zabójstwo leżącego na ziemi palestyńskiego terrorysty. Klasyfikacja czynu jako zabójstwa została utrzymana. Tym samym odrzucono argumenty obrony.

W marcu 2016 r. w Hebronie dwóch palestyńskich terrorystów napadło z nożami na żołnierzy IDF. Jeden napastnik został zabity, drugiego zraniono. Azaria pojawił się na miejscu kilka minut później. Strzelił leżącemu na ziemi zamachowcy w głowę. Tego samego dnia został aresztowany. Akt oskarżenia skierowano do sądu miesiąc później. Na początku tego roku Azaria został skazany na 18 miesięcy więzienia. Sędziowie uznali, że działanie Azarii nie było motywowane “strachem o działania, jakie może podjąć terrorysta”.

Zaraz po zdarzeniu Azaria powiedział swoim dowódcom, że palestyński terrorysta, Abdel Fattah al-Sharif, “zasłużył na śmierć”, ponieważ wcześniej ugodził nożem jego kolegę. Sędziowie uznali, że jest to właściwy powód działań Azarii, kiedy “nie miał jeszcze szansy rozważyć nowej wersji lub poradzić się prawników”.

Według sędziów działanie żołnierza było niezgodne z zasadami obowiązującymi w IDF.